Chryzantemy na grobach

i

Autor: GettyImages Chryzantemy na grobach

Wiadomości

Czy można stracić prawo do grobu? Przepisy stawiają sprawę jasno

2023-10-27 15:24

Prawo do grobu to temat, który nie przez wszystkie osoby jest do końca zrozumiały. A to poważny błąd, bowiem los szczątków naszych bliskich zależy od przepisów zamieszczonych w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Okazuje się, że nawet po 20 latach grób osoby z naszej rodziny może zostać użyty do pochówku kolejnego zmarłego.

Na czym polega prawo do grobu?

Temat pochówku zmarłych i zasad z tym związanych jest określony w przepisach ustawy. Prawo w naszym kraju jasno pozwala na pochówek w grobach ziemnych, murowanych lub katakumbach. Ponadto, szczątki mogą zostać skremowane i przechowywane w kolumbariach. Mimo tego nie brakuje wielu sporów o groby i miejsca spoczynku zmarłych.

Wiele osób korzysta z możliwości wykupienia kwatery na grób z rąk cmentarza. Wówczas do czasu pochowania w nim danej osoby, można sprzedać grób w całości lub część miejsc w grobowcu. Sytuacja ulega jednak zmianie, gdy w danym miejscu zostanie pochowana osoba zmarła. Wówczas na prawa majątkowe do grobu nakładają się prawa osobiste bliskich do kultywowania pamięci zmarłych. Wtedy też często pojawiają się konflikty na temat tego, komu ma przypaść wolne miejsce w grobowcu. Bardzo często tego typu spory trafiają do sądów cywilnych.

Konflikty na tle prawa do grobu często się zdarzają

W sądach cywilnych nie brakuje konfliktów na tle prawa do grobu, o czym przypomina "Rzeczpospolita". Często bowiem w grobowcu pochowane są osoby, które nie miały do tego prawa i naruszyły dobra osobiste rodziny wcześniej pochowanych. A trzeba pamiętać, że prawo do korzystania z miejsca pochówku na początek kupujemy na 20 lat. W przypadku przedłużenia tego terminu, musimy uiścić stosowną opłatę.

Ustawa o cmentarzach jasno przypomina, że grób nie może zostać używany do ponownego chowania zmarłych przed upływem 20 lat. Po upływie tego czasu można dokonać kolejny pochówek, chyba, że osoba uprawniona uiści dodatkową opłatę, przedłużającą prawo do grobu na kolejne 20 lat. Do kogo jednak należy prawo do grobu? To bardzo proste. Każde miejsce pochówku ma wyznaczonego opiekuna grobu. To właśnie ta osoba ma prawo do decydowania o losach grobu i wszelkich czynnościach prawnych dotyczących nagrobka. Bez zgody osoby uprawnionej, nie jest możliwe dokonanie pochówku innej osoby w tym samym grobie.

Ile wynosi opłata za dzierżawę grobu?

Do obowiązków osoby odpowiedzialnej za dany grób należy opłata za dzierżawę. Tak jak wspominaliśmy powyżej, płatności dokonuje się co 20 lat. Ceny zależą od konkretnego miasta i cmentarza. Co ciekawe, w niektórych miejscach groby murowane są zwolnione z opłaty za dzierżawę, ponieważ w takich przypadkach dysponent grobu płacił za to przy zakupie grobu. Wówczas dzierżawa może być ważna od 50 do 99 lat.

Wszystkich Świętych 2023. Jakie są ceny zniczy w Krakowie?

Groby aktorów domu opieki w Skolimowie. Niezapomniani