Szpital Uniwersytecki w Krakowie

i

Autor: materiały prasowe

Czy w Małopolsce powstanie drugi szpital jednoimienny? Wicewojewoda odpowiada

2020-08-24 13:28

Małopolska potrzebuje drugiego szpitala jednoimiennego. Taki apel od dłuższego czasu słuchać od władz placówki w krakowskim Prokocimiu. Szpital Uniwersytecki jest bowiem jednym taki ośrodkiem w Małopolsce. Czy w województwie powstanie kolejny? Władze województwa mają już plan.

W Małopolsce mamy jeden szpital jednoimienny. To placówka Uniwersytecka w Krakowie. Jej dyrektor, Marcin Jędrychowski od dłuższego czasu apeluje o stworzenie kolejnego szpitala jednoimiennego. Łóżek w krakowskiej placówce jest bowiem coraz mniej. Wszystko przez bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na COVID-19 w naszym regionie. Co na to władze wojewódzkie?

Mamy bufor w Szpitalu Uniwersyteckim, to są informacje z wczoraj. Mamy w zapasie jeszcze około 100 łóżek COVID-owych. Gdzieś tam w tej granicy oscylujemy, chyba nigdy nie zeszliśmy poniżej 80 zapasu (łóżek - przyp. red.) - mówi Zbigniew Starzec, Wicewojewoda Małopolski.

Jak podkreślił, są już plany reorganizacji systemu w związku ze zbliżającą się jesienią. Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia obawia się wtedy gwałtownego wzrostu zachorowań w połączeniu z grypą sezonową. Według planów osoby, które są zarażone, ale są bezobjawowe oraz te, które mają małe objawy, będą trafiać do izolatorium lub do izolacji domowej. Chodzi o to, by nie zajmowały one miejsca w szpitalu, a jednocześnie nie zarażały innych.

Od minionego poniedziałku pracowaliśmy, by do walki z COVID-em włączyć szpitale powiatowe. Tam, gdzie mamy mobilne stacje wymazowe, tzw. drive thru, a jest ich 19 na terenie Małopolski. Chcieliśmy Szpital Uniwersytecki w ten sposób odciążyć od zajmowania się właśnie takimi osobami, bo jest ich kilka tysięcy - mówi Zbigniew Starzec.

Czy w Małopolsce powstanie kolejny szpital jednoimienny? Są już pewne plany.

Przedstawiliśmy propozycję Ministrowi Zdrowia w ubiegły piątek. Jeden szpital powiatowy, jeśli będzie akceptacja ministra i będzie taka potrzeba, będzie wyłączony i będzie szpitalem COVID-owym. Uzyskamy w ten sposób 180 łóżek. Szpital będzie dla tych, którzy są chorzy, są objawowi, ale są w dobrym stanie i nie ma u nich zagrożenia życia. Cztery pozostałe szpitale będą w ramach potrzeby anektowane - mówi Zbigniew Starzec.

Dodajmy, że w poniedziałek, 24 sierpnia w Małopolsce potwierdzono 61 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z powiatu limanowskiego (14 osób) oraz Krakowa (12 osób). W całej Polsce mamy 548 nowych zachorowań. Pięć osób zmarło.

Ruszyła akcja bezpłatnych miejskich kontroli rowerowych w Krakowie
Posłuchaj o wadach i zaletach szczepionek skojarzonych. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?