Blackout - czym jest?
Czym jest blackout? To poważna awaria systemu elektroenergetycznego. Może nastąpić nagle i wystąpić na bardzo dużą skalę. Blackout ciężko również kontrolować w przeciwieństwie do brownout'u. Drugiego określenia używa się wtedy, gdy operator podejmuje świadomą decyzję dotyczącą odłączeniu części odbiorców.
O blackout'cie głośno zrobiło się już rok temu. Wtedy takie kraje jak Hiszpania, Szwajcaria, Austria czy Niemcy prowadziły specjalne kampanie informacyjne. W sieci pojawił także specjalny spot, pokazujący, jak zachować się w trakcie blackout'u.
Czy Polsce grozi blackout?
Czy w Polsce może wystąpić blackout? Niestety nie jest to wykluczone. Wszystko przez kryzys energetyczny oraz związane z nim problemy z węglem. Kolejną kwestią jest zawieszenie dostaw energii z Ukrainy. I choć Polska ma połączenia z innymi krajami, to problem z energią występuje w całej Polsce.
Takie sytuacje, jakie obserwowaliśmy ostatnio, czyli wprowadzone przez polskie sieci elektroenergetyczne tak zwanego okresu ostrzegawczego, okresu zagrożenia, czy idąc dalej, nawet ogłoszenia stopni zasilania, albo brownouty, czy bardzo mało prawdopodobne, ale jednak możliwej sytuacji blackouty, to nie jest okoliczność, którą możemy wykluczyć. Prawdopodobieństwo wystąpienia czarnych scenariuszy jest wyższe w ciągu najbliższych miesięcy niż normalnie - mówi Jakub Wiech w rozmowie z ESKA Śląsk.
Jak się zachować w przypadku blackout'u?
Co zrobić jeśli dosięgnie nas blackout? W Niemczech pojawiły się już specjalne instrukcje dla obywateli. Te mogą być przydatne także w przypadku blackoutu w Polsce:
- warto mieć w domu latarki, lampy LED, zapas świeczek, żarówek czy baterii; dobrze jest również wyposażyć się w zapałki lub zapalniczki
- pomocne w przypadku blackout'u będę powerbanki
- warto mieć w domu zapas gotówki - bankomaty mogą przestać działać
- radio zasilane bateriami pomoże w śledzeniu komunikatów władz
- w przypadku problemów z ogrzewaniem pomocna będzie ciepła odzież i koce oraz uszczelnienie drzwi i okien