Pieniądze

i

Autor: Pixabay

Dotacje dla polskich przedsiębiorstw dotkniętych skutkami wojny? Komisja Europejska zdecydowała

2022-12-20 19:12

We wtorek, 20 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,1 mld euro przeznaczony dla wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych szczególnie dotkniętych skutkami wojny Rosji z Ukrainą - napisano w komunikacie KE.

Program pomocy dla energochłonnych firm dotkniętych skutkami wojny. Kto z niego skorzysta?

W oparciu o tymczasowe ramy kryzysowe Polska zgłosiła KE program pomocy o wartości 1,1 mld euro (5,1 mld złotych), którym będzie zarządzało polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Do uzyskania pomocy uprawnione będą małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz duże przedsiębiorstwa, które są przedsiębiorstwami energochłonnymi i które prowadzą swoją działalność w sektorach m.in. sklasyfikowanych jako szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu. Z zakresu pomocy wyłączone są instytucje kredytowe i finansowe.

Jakie firmy mogą ubiegać się o dotacje?

O zwiększoną kwotę pomocy będą mogły ubiegać się te przedsiębiorstwa, które ponoszą straty z działalności operacyjnej, a zwłaszcza te, które zanotowały spadek wskaźnika wyniku finansowego przed odsetkami, opodatkowaniem, deprecjacją i amortyzacją o co najmniej 40 proc. w okresie pomiędzy 1 stycznia lub 1 lipca a 31 grudnia 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku lub ujemny wskaźnik zysku w okresie pomiędzy 1 stycznia lub 1 lipca a 31 grudnia 2022 roku.

Całkowita pomoc przypadająca na beneficjenta może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i nie może przekroczyć 4 mln euro. Zwiększoną pomoc, do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych i 50 mln euro, mogą otrzymać przedsiębiorstwa energochłonne prowadzące działalność w szczególnie dotkniętych sektorach i ponoszące straty z działalności operacyjnej. Pomoc przyznawana będzie do 31 grudnia 2023 roku.

Jackowski mówi o tym jaki będzie rok 2023 dla Zbigniewa Ziobry

QUIZ. Najsłynniejsze cytaty polityków. Wiesz, kto to powiedział? My podajemy cytat, ty zgadujesz nazwisko

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kto to powiedział? "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy".