Drastyczny wzrost liczby zachorować na choroby zakaźne w Małopolsce
W czwartek, 22 sierpnia odbył się briefing prasowy wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara ws. znaczenia Programu Szczepień Ochronnych (potocznie nazywanego Kalendarzem Szczepień) i sytuacji sanitarno-epidemiologicznej Małopolski. W ostatnich latach drastycznie wzrosła liczna chorych na krztusiec, obserwuje się coraz większą liczbę chorych na różyczkę. Zauważalna jest też zwiększona zachorowalność na ospę wietrzną. W ciągu ostatnich trzech lat liczba ta zwiększyła się o ponad 12 tys. – z 4860 w 2021 r., przez 15 427 w 2022 r., do 17 238 w 2023 r.
— W 2021 roku małopolski sanepid odnotował 18 zachorowań na krztusiec, a w 2023 roku — 70. W tym roku to już 1266 zachorowań. W 2021 roku liczba zachorowań na różyczkę wynosiła w tych statystykach 7, w 2023 roku — 24. Liczby mówią same za siebie. Jest o co apelować. Szczepienia są jedną z metod ochrony przed wieloma groźnymi chorobami. Lato to idealny czas na realizację Kalendarza Szczepień, szczególnie dla naszych najmłodszych. Kiedy liczba infekcji zazwyczaj maleje, to dobry moment, aby zadbać o zdrowie dzieci i nadrobić ich ewentualne zaległości w szczepieniach. Mam ten komfort, w przeciwieństwie do mojego poprzednika, że mogę stanąć na konferencji prasowej obok pani kurator oświaty i zgodnie mówić o zaletach i znaczeniu szczepień — przypomniał wojewoda małopolski dr Krzysztof Jan Klęczar.
Wojewoda Małopolski przypomina rodzicom o obowiązku szczepień
Krzysztof Klęczar podczas spotkania przypomniał rodzicom o Kalendarzu Szczepień i obowiązku szczepienia dzieci. Podkreślił, że to jedna z najskuteczniejszych form przeciwdziałania rozpowszechnianiu się chorób zakaźnych.
— Niezwykle istotne jest to, patrząc z perspektywy społeczności szkolnych, by jak największa liczba dzieciaków była zaszczepiona terminowo i zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Kalendarzem. Nie można przecież zapominać, że rozprzestrzenienie się najłagodniejszej nawet infekcji, czy to wirusowej czy bakteryjnej w środowisku szkolnym przybiera efekt domina. W przypadku chorób zakaźnych, przeciwko którym dostępne są bezpieczne szczepionki znacząco obniżające ryzyko zachorowania sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ okres wylęgania tych chorób wynosi nawet 3 tygodnie, co finalnie może przynieść prawdziwe zdziesiątkowanie oddziałów szkolnych na długi czas. Trudno też nie wspomnieć o tym, że zachorowanie na tzw. „chorobę wieku dziecięcego” przez osobę dorosłą może być dla niej bardzo niebezpieczne — powiedziała małopolska wicekuratorka Katarzyna Mitka.
Wojewoda Małopolski przypomina o karach dla rodziców, którzy nie szczepią dzieci
Należy pamiętać, że jeśli rodzic nie wykona obowiązku w wyznaczonym terminie wskazanym w postanowieniu wojewody, tzn. nie zaszczepi dziecka obowiązkowymi sczepieniami ochronnymi, może otrzymać kolejną grzywnę w takiej samej lub większej kwocie. Wysokość tych grzywien wynosi 1000 zł. W przypadku niewykonania obowiązku, kolejna grzywna, nałożona na wniosek PPIS, może wynieść od 1000 do 10000 zł. Grzywny nakładane są osobno na każde z rodziców.
— W roku 2023 Wojewoda Małopolski nałożył 326 grzywien za uchylanie się od obowiązku wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych. W tym roku liczba ta wynosi już 250. Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w 2023 roku wpłynęło 121 wpłat wynikających z prowadzonych postępowań egzekucyjnych — przekazał zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia MUW w Krakowie Tomasz Ocetkiewicz. — Ufając szczepieniom, chronisz swoje dzieci przez zakażeniem chorobami, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia. Zależy nam na zbudowaniu szerokiej koalicji na rzecz zwiększenia liczby zaszczepionych dzieci. Dlatego jeszcze raz apelujemy, by wykorzystać wakacyjny czas na nadrobienie ewentualnych zaległości w realizacji Kalendarza Szczepień — dodał wojewoda Krzysztof Klęczar.