Emaus w Krakowie. Symboliczne drzewka można oglądać w Muzeum Krakowa
Na konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe organizowany od 10 lat przez Muzeum Krakowa przygotowywane są prace w kształcie drzewa, ozdobione liśćmi i kolorowymi ptakami. Mają one nawiązywać do dawnej zabawki, symbolizującej odradzającą się przyrodę, którą można było dostać na wiosennym miejskim odpuście Emaus. Prace przygotowane na tegoroczny konkurs do 19 maja są prezentowane na wystawie "Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych" w Pałacu Krzysztofory.
Na wystawie można poznać korzenie tej krakowskiej tradycji. "Krótka historia Zwierzyńca, ukazana poprzez obrazy, przeniesie nas pod wzgórze św. Bronisławy, a zebrane na muzealnym kramie dawne emausowe zabawki pozwolą przez chwilę poczuć atmosferę dawnych zwierzynieckich odpustów" - wskazało MK. Wystawie towarzyszy publikacja "Słów parę o drzewku", która opisuje historię powstania tego zwyczaju, przypomina poprzednie edycje konkursu wraz z ich laureatami i zawiera krótki instruktaż wykonywania emausowego drzewka.
Do kiedy potrwa wystawa drzewek emausowych w Krakowie?
Pałac Krzysztofory jako jeden z kilku oddziałów będzie czynny w Poniedziałek Wielkanocny. Oprócz pokonkursowej wystawy można tam oglądać stałą ekspozycję "Kraków od początku, bez końca". Pokaz "Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych" będzie dostępny do 19 maja.
Na odbywającym się tradycyjnie w świąteczny poniedziałek w Krakowie odpuście Emaus w kramach sprzedawane są m.in. lokalne wyroby rzemieślnicze i zabawki. Wśród nich przez wiele lat było drzewko życia, złożone z kijka, w które wetknięte były zielone rzeźbione listki, a na szczycie umieszczony był na sprężynce malowany ptaszek. Dawne fotografie dowodzą, że taka zabawka była spotykana na Emausie i innych wiosennych odpustach jeszcze przed II wojną światową. Związana była z odradzającą się przyrodą. Miała symbolizować wiosnę, powracające zielone liście, ptaki, które przylatują, zakładają gniazda, składają jaja i oczekują na pisklęta.