Wiśnie - zdjęcie poglądowe

i

Autor: congerdesign / CC0 / pixabay.com

WIADOMOŚCI

Ile kosztuje 1 kg wiśni 2024? W tym roku będzie ich znacznie mniej. Ceny będą niższe niż można się spodziewać

2024-06-27 22:02

Jakie będą ceny wiśni w 2024 roku? Kiedy najlepiej kupić wiśnie? Te pytania z pewnością zadają sobie wszyscy fani tych owoców, a także przetworów i nalewek, które można z nich zrobić. Chociaż warunki pogodowe nie sprzyjały dużemu obrodzeniu tych owoców, okazuje się, że ich ceny mogą już wkrótce osiągnąć bardzo atrakcyjne wartości.

Spis treści

  1. Kiedy jest sezon na wiśnie?
  2. Ile kosztuje 1 kg wiśni w 2024 roku?
  3. Czy są już polskie wiśnie?

Kiedy jest sezon na wiśnie?

Nadeszło lato, a wraz z nim rozpoczął się czas na sezonowe owoce. To świetny moment, aby móc się nimi rozkoszować i zrobić zapasy, aby cieszyć się nimi także późną jesienią i zimą. Dzięki nim możemy zapewnić sobie dawkę witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego działania organizmu. W tym czasie niezwykle cenne są wiśnie, z których możemy robić wszelkiego rodzaju soki, nalewki, a także ciasta i dżemy. A kiedy jest sezon na wiśnie? Zwyczajowo w Polsce te owoce zbiera się od końca czerwca aż do przełomu sierpnia i września. Ich występowanie mocno związane jest z warunkami pogodowymi. Jeśli w okresie ich wzrostu i zbiorów nie wystąpią przymrozki, można spodziewać się, że sezon na nie będzie dobry, a ceny wiśni nie osiągną wysokiego pułapu.

Ile kosztuje 1 kg wiśni w 2024 roku?

Sezon na wiśnie już wkrótce rozpocznie się w Polsce. Już teraz sadownicy ostrzegają jednak, że w tym roku może być ich mniej niż w poprzednim, ze względu na burze i duże opady deszczu. Piotr Pasik, prezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni w rozmowie z portalem sad24.pl podkreśla jednak, że mniejsza ilość owoców na drzewach, przekłada się na lepszą jakość tych, które wyrosną. A ile kosztuje 1 kg wiśni w 2024 roku? Obecnie te kwoty na targowiskach i giełdach wynoszą od 8 do 12 złotych za kilogram, w zależności od regionu. Pasik wskazuje jednak, że ta cena wraz z pojawianiem się coraz większej liczby wiśni na rynku może spaść nawet do pięciu 5 złotych za kilogram.

— Można powiedzieć, że po wiosennych przymrozkach potencjalne plonowanie wiśni prezentowało się całkiem dobrze. Niestety ostatnie deszcze nadeszły moim zdaniem o dwa tygodnie za późno. To doprowadziło do dużego opadu, obserwowanego także w sadach jabłoniowych i gruszowych — powiedział w rozmowie z portalem sad24.pl Piotr Pasik, prezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów Wiśni. — Wszyscy wiedzą, że tegoroczne plony będą bardzo małe. Mniej więcej równe połowie naszego potencjału. 80 tysięcy ton to ilość, która może okazać się bliska rzeczywistości. Także przetwórcy są doskonale świadomi sytuacji oraz cen skupu, które nie będą niskie — dodał.

QUIZ: "Pieniądze to nie wszystko". Jak dobrze pamiętasz tę kultową komedię?

Pytanie 1 z 10
Tomasz, bohater film, wracając z gali został porwany przez mieszkańców upadłego PGR-u. Gdzie był przetrzymywany?
Kadr z filmu Pieniądze to nie wszystko

Czy są już polskie wiśnie?

Warto zbierać te owoce, kiedy przyjdzie na nie sezon, bowiem wiśnie są bardzo zdrowe. Mają właściwości antyoksydacyjne i zawierają w sobie substancję zwaną kumaryną, która działa uspokajająco i rozkurczowo, przez co świetnie nadaje się dla osób po zatorze, zawale albo udarze. Obecnie na targowiskach i placach można spotkać już polskie wiśnie. Wkrótce pojawi się ich więcej, a ich cena będzie coraz bardziej przystępna.

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane:

Rolnicy. Podlasie. Andrzej z Plutycz: Inny dom, inne podwórko