Globalne ocieplenie ma fatalne skutki dla wyciągów narciarskich

i

Autor: Daniel Frank, Javier Miranda/Unsplash

POGODA

IMGW pokazało, jak skutki globalnego ocieplenia dotarły na stoki i wyciągi narciarskie. "Reperkusje przez stulecia"

2024-10-04 15:03

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwrócił uwagę na niepokojące skutki globalnego ocieplenia. Eksperci alarmują, że zmiany klimatyczne wyrządzają poważne szkody na stokach i wyciągach narciarskich. Na razie odczuwa je aż 53 proc. ośrodków narciarskich w Europie, jednak jeśli sytuacja ine ulegnie poprawie, ta liczna wkrótce wzrośnie do niemal 100 proc.

Globalne ocieplenie ma fatalne skutki dla działania wyciągów i skoczni narciarskich

IMGW przekazało informacje o współpracy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), które łączą siły, aby zwrócić uwagę na fatalne skutki globalnego ocieplenia na działanie wyciągów narciarskich. Eksperci wskazują, że rosnąca globalna temperatura powietrza, zmusza właścicieli tych obiektów do sztucznego naśnieżania. Obecnie problem ten dotyka już 53 proc. ośrodków narciarskich w Europie. Jeśli problem będzie się pogłębiał, wkrótce nawet 98 proc. ośrodków dotknie ten problem.

— W publikacji Climate change exacerbates snow-water-energy challenges for European ski tourism francuscy i austriaccy naukowcy przedstawili wyniki swoich analiz, wg których 53 proc. ośrodków narciarskich w Europie będzie zmuszonych do stałego, sztucznego naśnieżania swoich obiektów ze względu na zmniejszoną ilość opadów śniegów i wzrost średniej globalnej temperatury powietrza o 2 st. Celsjusza. Jeśli temperatury wzrosną o 4 stopnie, problem dotknie aż 98 proc. ośrodków — przekazało IMGW.

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?

Topniejące lodowce mają fatalny skutek dla kriosfery

Specjaliści z IMGW wskazują, że topniejące lodowce oraz zmniejszająca się pokrywa śnieżna ma fatalne skutki dla ogólnoświatowego klimatu. W związku z tym WMO na początku 2024 roku ustanowiła badania nad kriosferą jednym ze swoich priorytetowych obszarów analiz. To skłoniło także te dwie organizacje do podjęcia współpracy, opartej na rzetelnych badaniach naukowych. Podkreślają, że mają one dużo bardziej fatalne skutki niż odwołane wakacje i będziemy odczuwać je przez następne stulecia.

Sonda
Czy uważasz, że prognozy pogody tworzone przez IMGW się sprawdzają?

— Cofające się lodowce, zmniejszona pokrywa śnieżna i lodowa oraz topniejąca wieczna zmarzlina mają ogromny wpływ na ekosystemy górskie, społeczności oraz gospodarki i będą miały coraz poważniejsze reperkusje na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym przez kolejne stulecia — powiedział Celeste Saulo, Sekretarzyni Generalna WMO. — Naszym obowiązkiem jest podjęcie wszelkich możliwych wysiłków i działań opartych na danych naukowych oraz obiektywnej analizie. Właśnie takie podejście stanowi istotę naszego partnerstwa z WMO — dodał Kohan Eliasch, prezes FIS.

Jaka będzie zima 2024/2025? Prognoza długoterminowa IMGW zdradza, co nas czeka:

To ona śpiewała hit "Szklana pogoda". Tak przez lata zmieniła się Małgorzata Ostrowska