Aplikatory stosowane są w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych błony naczyniowej – czerniaków naczyniówki. Wkładka polimerowa umożliwia stałe umieszczenie promieniotwórczych ziaren izotopu jodu w aplikatorze ocznym, przez co napromienianie nowotworu wewnątrzgałkowego jest bardzo precyzyjne i przede wszystkim skuteczne. Skuteczność szacowana jest powyżej 90 %.
To jest płytka, którą naszywa się na powierzchnię oka z nowotworami wewnątrzgałkowymi, po to, aby te nowotwory napromieniowywać. Przede wszystkim leczymy w ten sposób czerniaki wewnątrzgałkowe, stosujemy tę metodę nawet w przypadku siatkówczaków - mówi prof. Bożena Romanowska - Dixon ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Impulsem do podjęcia współpracy były braki na rynku materiałów medycznych oraz przerwy w dostawach wspomnianych wkładek od poprzedniego producenta.
Z racji sytuacji gospodarczej na świecie zaczęło brakować surowców i przed szpitalem było widmo, że producent implantów przestanie im ich dostarczać, co wiązałoby się z zatrzymaniem terapii stosowanej przez szpital - wyjaśnia dr Piotr Szatkowski z AGH.
To rozwiązanie uniezależni Szpital Uniwersytecki od wahań rynku i dostępności materiałów. Leczenie za pomocą polimerowych implantów jest w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedynym polskim ośrodkiem stosującym tą terapię pozostaje Szpital Uniwersytecki w Krakowie.