Spis treści
- Dlaczego suszymy grzyby?
- Jakie grzyby warto suszyć?
- Jak przygotować grzyby do suszenia?
- Jak prawidłowo suszyć grzyby?
- Jak suszyć grzyby w piekarniku?
- Jak suszyć grzyby w suszarce?
- Suszenie grzybów na słońcu. Jak to zrobić?
- Jak suszyć grzyby na kaloryferze lub grzejniku?
- Suszone grzyby. Jak przygotować je na nitce?
- Jak przechowywać suszone grzyby?
Dlaczego suszymy grzyby?
Warto zacząć od tego, że samo suszenie produktów spożywczych nie jest niczym nowym. Ludzie „opatentowali” ten pomysł już bardzo dawno temu, kiedy zorientowali się, że pozbawienie produktu wody to jedna z technik, która pozwala na przedłużenie jego przydatności do spożycia. Suszone mięsa, suszone ryby, suszone owoce i suszone grzyby to oczywiście nie przypadek. Dzięki suszeniu grzybów przedłużamy ich termin przydatności do spożycia. Suszone grzyby to prawdziwy kulinarny skarb. Ususzone grzyby będą świetnym dodatkiem do:
- zup,
- dań mięsnych,
- wywarów,
- kremów.
Suszone grzyby idealnie sprawdzą się jako przyprawa dodana do dań, które corocznie serwujemy na wigilijnym stole.
Jakie grzyby warto suszyć?
Do suszenia najlepiej nadają się grzyby, które charakteryzuje gruby kapelusz, choć możemy to zrobić z wszystkimi jadalnymi gatunkami. Do suszenia dobrze nadają się:
- Prawdziwki, borowiki,
- podgrzybki,
- koźlarze,
- rydze,
- kurki.
Jak przygotować grzyby do suszenia?
Oczywiście zebrane grzyby należy odpowiednio przygotować, zanim podejmiemy się procesu suszenia. Warto pamiętać, żeby nie myć grzybów w wodzie, gdyż przesiąknięte wilgocią będą schły o wiele dłużej. Grzyby należy wcześniej oczyścić z wszelkiego rodzaju leśnych pozostałości. Mowa tu oczywiście o igiełkach, zabrudzeniach, ziemi i innych leśnych „dodatkach”. Najlepiej zrobić to za pomocą delikatnie nawilżonej ściereczki. Tak przygotowane grzyby należy następnie pokroić na w miarę równe kawałki. Dzięki temu będą one schły równomiernie.
Jak prawidłowo suszyć grzyby?
W teorii wiemy już, do czego możemy wykorzystać suszone grzyby zebrane w lesie. Nieco bardziej skomplikowana wydaje się jednak kwestia ich przygotowania. Zasadniczo możemy zrobić to na wiele sposobów. Grzyby ususzymy:
- w piekarniku,
- w specjalnej suszarce spożywczej,
- na gazecie/papierze,
- na słońcu,
- na nitce,
- na kaloryferze.
To oczywiście tylko niektóre ze sposobów suszenia grzybów. Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich.
Jak suszyć grzyby w piekarniku?
Suszenie grzybów w piekarniku to jeden z najszybszych sposobów. Wystarczy nastawić go na temperaturę ok. 40-50, a maksymalnie 80 stopni Celsjusza. Sam proces suszenia jest stosunkowo krótki i potrwa zaledwie kilka godzin w zależności od tego, jak grubo pokroiliśmy grzyby. Dla pewności można także lekko uchylić drzwiczki piekarnika. Grzyby trzeba co jakiś czas obracać, aby się nie spaliły i nie przesuszyły, bo wtedy będą zbyt łamliwe.
Jak suszyć grzyby w suszarce?
Suszarka to kolejny sprawdzony i szybki sposób na przygotowanie suszonych grzybów. Urządzenia dedykowane suszeniu żywności mają kilka ważnych zalet. Pierwszą z nich jest czas, bo tu ponownie – grzyby wysuszą się w ciągu zaledwie kilku godzin. Inną zaletą jest fakt, że (w zależności od modelu) do suszarki można włożyć nawet kilka kilogramów grzybów jednocześnie. Samo suszenie nie jest skomplikowane i polega na równomiernym rozłożeniu grzybów na tackach w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza. Co jakiś czas należy także przekładać tacki i same grzyby tak, aby dobrze się ususzyły.
Suszenie grzybów na słońcu. Jak to zrobić?
Grzyby suszone na słońcu to staromodna, ale niezwykle sprawdzona metoda. Ciepło słoneczne wyciągnie z grzybów wilgoć równie skutecznie jak piekarnik czy suszarka, choć potrwa to zazwyczaj trochę dłużej. Przygotowane grzyby należy naciągnąć na nitkę lub cienki patyk/długą wykałaczkę, a następnie umieścić je na słońcu. Czas suszenia zajmuje zwykle ok. dwóch-czterech dni.
Jak suszyć grzyby na kaloryferze lub grzejniku?
Grzyby możemy suszyć także w ten sposób. Wystarczy pokroić je na małe kawałki, a na grzejniku umieścić delikatnie podziurawiony papier, np. śniadaniowy czy gazetę. Warto pamiętać, że w tym przypadku temperatura także nie powinna przekraczać ok. 50 stopni Celsjusza. Oczywiście grzyby w trakcie suszenia na kaloryferze należy także obracać.
Suszone grzyby. Jak przygotować je na nitce?
Kolejnym sprawdzonym sposobem na suszenie grzybów jest zwyczajna nitka. Pokrojone na małe kawałki grzyby przekłuwamy i nawlekamy na nitkę, a następnie umieszczamy je nad źródłem ciepła w przewiewnym miejscu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nitkę zawiesić bezpośrednio także na dworze w słoneczne dni lub nad kaloryferem.
Jak przechowywać suszone grzyby?
Suszone grzyby najlepiej oczywiście umieścić w odpowiednim pojemniku. Co ważne, grzyby nieodpowiednio przechowywane spleśnieją lub nabiorą wilgoci. Przygotowany produkt należy zamknąć w szczelnym słoiku, butelce, a nawet plastikowym pojemniku. Bardzo ważne jest, aby pozostały one szczelnie zamknięte i były przechowywane w suchym i ciemnym miejscu, gdyż tylko tak unikniemy sytuacji, w której spleśnieją, przesiąkną innymi zapachami bądź zagnieżdżą się w nich mole.