Pies

i

Autor: Freepik

Wiadomości

Jak pomóc zwierzętom przed Sylwestrem? Oto porady ekspertki

2023-12-21 15:17

Przygotowania do Sylwestra to bardzo często pracochłonny czas, zwłaszcza, kiedy odwiedzają nas goście. W natłoku obowiązków nietrudno zapomnieć o zwierzętach, dla których okres ten jest jednym z najbardziej stresujących w całym roku. Jak zaopiekować się psem czy kotem przed Sylwestrem? Oto porady ekspertki.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać Sylwestra? Zastosuj te porady

Przygotowania do Sylwestra to zawsze intensywny czas zwłaszcza jeśli odwiedzają nas goście. W natłoku obowiązków zdarzy się zapomnieć o psach czy kotach, dla których huczne święto jest jednym z najbardziej stresujących momentów w roku. Jak pomóc psu w noc sylwestrową? Co zrobić z kotem w Sylwestra? To pytania, które przy okazji noworocznej zabawy zadawane są bardzo regularnie. Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej zadbać o zdrowie swojego pupila i nie zajmować się nim na ostatnią chwilę. Jak przygotować psa na Sylwestra? O to zapytaliśmy Joannę Repel, inspektorkę Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Wdrażanie specjalnych środków, takich jak tabletki zalecane przez weterynarza powinniśmy rozpocząć już teraz. Najważniejsze – NIE PODAJEMY ZWIERZĘTOM ŻADNYCH LEKÓW USPOKAJAJĄCYCH NA WŁASNĄ RĘKĘ. Zawsze leki podajemy po uzgodnieniu tematu z lekarzem weterynarii. Na okres około 10 dni przed Sylwestrem powinniśmy już wdrażać suplementację u zwierzęcia, które boi się wystrzałów czy huku. Leki wpływają na psa czy kota dopiero po czasie, który jest niezbędny do ich prawidłowego działania – mówi Joanna Repel.

Jak zachować się, kiedy nie przygotujemy psa na Sylwestra? Co zrobić, kiedy musimy wyjść z psem na zewnątrz?

Zadbajmy o to, aby zwierzęta były zabezpieczone po pierwsze adresówką. Po drugie – nie spuszczamy zwierząt ze smyczy, nawet jeśli wydaje nam się, że czworonogi nie boją się wystrzałów, bo zdarzały się sytuacje, kiedy petarda wybuchła bardzo blisko psa, a spanikowane zwierzę po prostu uciekło. Jeżeli wówczas zostanie odnaleziony i trafi do schroniska, to można go jeszcze odnaleźć. Wiele psów ginie niestety pod kołami samochodów, co jest efektem panicznego lęku. Jeżeli wiemy, że pies się boi – zastosujmy szelki i obrożę, bo to zminimalizuje ryzyko wypięcia się zwierzęcia w momencie głośnego wystrzału – dodaje inspektorka.

Jak przygotować dom przed Sylwestrem z myślą o ochronie pupila?

Zasłońmy okna, włączmy głośno telewizor, głośno muzykę, żeby zminimalizować odgłosy z zewnątrz. Można również puszczać wodę do wanny, bo szum działa nieco uspokajająco. Kiedyś mówiono, że jak pies się boi, to nie wolno go głaskać i przytulać, bo potęgujemy u niego lęk. Jest to kompletna bzdura, kiedy widzimy, że zwierzę potrzebuje pomocy w postaci bliskości, to pozwólmy mu na to. Kiedy próbuje się dostać pod kołdrę czy wejść do szafy – również na to zezwalajmy. Jeśli nie wiemy, czy pies się boi, bo nie przeżywał jeszcze Sylwestra, to można zaobserwować jego zachowania podczas burzy, wtedy bardzo często to widać i nie trzeba czekać aż do tego feralnego dnia. Powinniśmy zapewnić zwierzętom jak największe odcięcie od zewnętrznych bodźców – mówi Joanna Repel.

Sylwester i pierwsze dni nowego roku to zawsze jeden z najtrudniejszych okresów w roku dla pracowników schronisk, gdzie w kilka dni przybywa wiele nowych zwierząt.

To jest ogromna ilość. Dużo ludzi niestety mimo zaczipowania psa nie wprowadza ich do bazy, a potem taki czip do niczego nie służy. Wbrew pozorom, mimo XXI wieku wielu ludzi nie wie, że zaginionych zwierząt szuka się w schronisku. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić te czipy, sprawdzić bazy danych – dodaje inspektorka KTOZ.    

Wyjątkowe miejsce w Małopolsce. To tam znaleziono najstarsze ślady człowieka

Sportowcy o planach na Boże Narodzenie