Pieniądze

i

Autor: adnovak, Pixabay.com / KPP w Lublińcu

Ciekawostki

Jak rozpoznać fałszywe banknoty? O tym powinniście wiedzieć

2024-07-02 7:39

W dzisiejszych czasach ze względu na powszechny dostęp do technologii i sieci nietrudno natknąć się na podrobione produkty czy fałszywe usługi. Problemem, który trapi ludzkość od znacznie bardziej zamierzchłych czasów jest fałszerstwo pieniędzy. Czy wiecie, jak rozpoznać fałszywy banknot? Sprawdźcie w przygotowanym poradniku.

Tak rozpoznasz fałszywe banknoty. Te sposoby trzeba znać

Jak rozpoznać, czy banknot jest fałszywy? To pytanie mogą zadawać sobie osoby posługujące się gotówką, która czasem zastępuje kartę płatniczą czy inne formy płatności bezgotówkowych. Niestety niejednokrotnie zdarzało się, że przestępcy wprowadzali do obiegu fałszywki. Na szczęście istnieje kilka odpowiednich technik dotyczących tego, jak rozpoznać fałszywe pieniądze. W tym celu warto skorzystać z porad, o których informuje policja. Jak rozpoznać podrobiony banknot?

Jest kilka cech charakterystycznych, jakie może wykazywać banknot wątpliwego pochodzenia. Są nimi:

  • brak znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
  • brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
  • oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.

Policja apeluje, aby nie wstydzić się dokładnego obejrzenia banknotu przed jego przyjęciem. Takie zachowanie pozwoli uniknąć nam strat i kłopotów. Warto stosować się tu do zasady: „Dotknij, popatrz, przechyl, sprawdź”, o której informują mundurowi:

  • Dotknij – elementy szaty graficznej wykonane drukiem stalorytniczym wyczuwalne w dotyku m.in.: oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP, oznaczenie dla niewidomych,
  • Popatrz – zabezpieczenia widoczne przy oglądaniu banknotu pod światło tj.: znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso (uzupełniający się druk obustronny),
  • Przechyl – zabezpieczenia widoczne po przechyleniu banknotu tj. efekt kątowy, farba zmienna optycznie, farba opalizująca, farba metalizowana, hologram, złota farba,
  • Sprawdź – zabezpieczenia wymagające zastosowania dodatkowych urządzeń np. lupy lub lampy emitującej światło ultrafioletowe tj. mikrodruki i zabezpieczenia utajone.

Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że nasz banknot jest fałszywy? Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze powiadomienie najbliższej jednostki policji, lub udanie się do banku w celu sprawdzenia autentyczności pieniędzy. Nie należy próbować dokonywać transakcji za pomocą banknotów, które budzą nasze wątpliwości.

Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty. Warto wspomnieć, że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności. Za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat  - pisze Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Oto 10 najdroższych monet PRL. Są warte nawet kilka tysięcy złotych

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - Danuta Hübner