Już niedługo Krakowianie będą mogli znowu zajrzeć do Huty. W planach szereg wydarzeń

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Nowa Huta to nie tylko jej serce, czyli Plac Centralny.

Już niedługo Krakowianie będą mogli znowu "zajrzeć do Huty". W planach szereg wydarzeń

2021-09-07 16:15

Spacery, biegi, joga, nauka i dyskusja. Muzeum Krakowa zaprasza na kolejną edycję projektu Zajrzyj do Huty, który w aktywny i kreatywny sposób zapoznaje chętnych ze specyfiką i cechami charakterystycznymi Nowej Huty. Jak podkreślają organizatorzy, Huta jest wielowymiarowa i właśnie to w szczególności chcą pokazać tegoroczną odsłoną.

Muzeum Krakowa zachęca mieszkańców aby Zajrzeli do Huty. Chodzi o tegoroczną edycję cyklicznego programu wydarzeń przybliżających sylwetkę historyczną i współczesną najmłodszej i największej dzielnicy miasta. Przybliżanie owe będzie miało charakter aktywny bo, jak podkreśla koordynator akcji Zbigniew Semik, uczestnicy będą mogli zwiedzać Hutę w ruchu.

Na przykład wziąć udział w spacerach po dzielnicy. Zobaczyć oblicze socrealistyczne czy modernistyczne. Także poćwiczyć sobie jogę w Muzeum Nowej Huty, jako rozgrzewkę przed właściwym zaglądaniem do Huty, czy uczestniczyć w treningu biegowym połączonym ze zwiedzaniem, który organizujemy - mówi.

W tym roku akcja Zajrzyj do Huty przebiega pod hasłem czterech twarzy Nowej Huty, czyli historia, architektura, natura i społeczność. Nowohucianie są znani ze swojej aktywności społecznej i o tym między innymi będzie panel otwierający całą akcję.

Tematem panelu będzie właśnie społeczność nowohucka, więc będą się wypowiadali między innymi Jacek Dargiewicz, który jest właścicielem dwóch słynnych nowohuckich kawiarni, jak również Grzegorz Ziemiański, który jest animatorem chyba największej społeczności sieciowej skupiającej Nowohucian, czyli grupy Nowohucianie - mówi Zbigniew Semik. 

Zajrzyj do Huty rozpocznie się 17 września w piątek i trwa cały weekend. Na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy przez Internet. Szczegółowy program oraz więcej informacji znajdziecie tutaj.

Tak wygląda zamarznięty Zalew Nowohucki