Konflikt w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Kontrowersje wokół dyrektora Krzysztof Głuchowskiego
Problem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie trwał przez kilka lat. Wszystko zaczęło się w 2021 roku, kiedy na jego deskach wystawiony miał zostać spektakl "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Ówczesna władza, a w szczególności politycy i polityczki PiS dopatrzyli się wielu kontrowersji w związku ze sztuką i uznali, że jest ona "antypolska". Prym w tej krucjacie wiodła pełniąca wówczas funkcję małopolskiej kuratorki oświaty Barbara Nowak. Od tego czasu próbowano także usunąć Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora obiektu, którą pełnił od 2016 r.
Krytyka "Dziadów" Kleczewskiej przyniosła odwrotny skutek. Spektakl zaczął cieszyć się niezwykłą popularnością i w tym roku zainauguruje rozpoczęcie nowego sezonu. Niestety, problem wciąż pozostał w postaci prób odwołania ze stanowiska dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego. Chociaż próby jego usunięcia się nie powiodły, jego kadencja kończy się 31 sierpnia tego roku. Pracownicy i pracowniczki obiektu obawiali się, że brak przedłużenia jego umowy zdestabilizuje całkowicie jego funkcjonowanie. Tuż przez zakończeniem kadencji Głuchowskiego, udało się wypracować porozumienie w sprawie.
Koniec konfliktu w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Krzysztof Głuchowski zostaje dyrektorem
Marszałek województwa małopolskiego, od niedzieli, 1 września przedłuży umowę z obecnym dyrektorem Krzysztofem Głuchowskim na kolejne trzy lata. Jak dowiedzieli się reporterzy Radia Eska Kraków, była to transakcja wiązana z Ministerstwem Kultury w zmian z gwarancję współfinansowania przez rząd. Z kolei od 1 stycznia 2025 roku Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie sceną narodową. Obiekt będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie. Przeciwko tej decyzji byli tylko członkowie PiS Barbara Nowak oraz Tomasz Płatek. Rocznie ministerstwo będzie przeznaczać na Teatr Słowackiego co najmniej 10 milionów, a województwo aż 23 miliony.