Spis treści
- Jakie szczyty należą do Korony Gór Polski?
- Korona Gór Polski. Jak zdobyć odznakę Klubu Zdobywców?
- Ile czasu potrzeba na zdobycie Korony Gór Polski?
- Korona Polski. Jak dostać odznakę PTTK?
Jakie szczyty należą do Korony Gór Polski?
Korona Gór Polski została zatwierdzona 13 grudnia 1997 roku podczas specjalnego spotkania zwołanego przez redakcję czasopisma „Pozna swój kraj”. Data ta uznawana jest także za powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Aby zostać zdobywcą Korony Gór Polski należy wejść na wszystkie 28 szczytów wymaganych do zdobycia odznaki. Wierzchołki, które należy zdobyć są najwyższymi szczytami każdego polskiego pasma górskiego, na które w momencie powstawania idei prowadziły znakowane szlaki górskie. Wymagane szczyty leżą więc na terytorium całego kraju. Marzysz o zdobyciu Korony Gór Polski? Przygotowaliśmy galerię, w której sprawdzisz informacje o każdym szczycie!
Korona Gór Polski. Jak zdobyć odznakę Klubu Zdobywców?
Aby zdobyć odznakę przyznawaną przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski należy najpierw zostać członkiem wspomnianego klubu. Można to zrobić wypełniając formularz rejestracyjny w internecie. Po wniesieniu opłaty osoba zarejestrowana otrzymuje odpowiednią książeczkę, w której dokumentuje zdobycie każdego szczytu. Należy to zrobić robiąc sobie zdjęcie na tle tablicy informacyjnej. Taką fotografię trzeba następnie wywołać w formacie 9x13 i za pomocą przezroczystej taśmy klejącej przykleić krótszą krawędzią do odpowiedniej strony książeczki. W ten sposób można odchylić zdjęcie i sprawdzić pieczątkę, którą także należy zdobyć.
Każda strona książeczki musi zawierać wpisaną datę zdobycia szczytu, a wejście na górę potwierdzają stemple schowane w skrytkach, dostępne w schroniskach czy innych obiektach noclegowych.
Dopiero po zdobyciu wszystkich szczytów Korony Gór Polski i wypełnieniu odpowiednich stron wraz ze zrobieniem zdjęć turysta zostaje wpisany na listę zdobywców Korony Gór Polski. Zwieńczeniem wysiłku jest odznaka zdobywcy przyznawana przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski.
Ile czasu potrzeba na zdobycie Korony Gór Polski?
Dobre informacje są takie, że nie ma ustalonego limitu czasu dla zdobycia Korony Gór Polski. Proces ten może zająć nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Wszystko zależy od nas, bo można oczywiście zrobić to w dużo szybszym tempie, jednak nie ma tu żadnych ograniczeń. Podobnie jest z porą roku, kiedy planujemy zdobywać szczyt.
Korona Polski. Jak dostać odznakę PTTK?
Warto pamiętać, że odznaka Korona Polski przyznawana przez PTTK jest czymś innym, niż odznaka Korony Gór Polski. Aby zdobyć odznakę Korona Polski należy zdobyć 16 szczytów wymienianych przez PTTK. Są to:
- Czarna Góra 189 m n.p.m. woj. kujawsko-pomorskie,
- Góra Żarska (Gołębia) 227 m n.p.m. woj. lubuskie,
- Góra Krajoznawców (lub bez nazwy) 248 m n.p.m. woj. zachodniopomorskie,
- Kobyla Góra 284 m n.p.m. woj. wielkopolskie,
- Rowelska Góra 298 m n.p.m. woj. podlaskie,
- Dylewska Góra 312 m n.p.m. woj. warmińsko-mazurskie,
- Wieżyca 329 m n.p.m. woj. pomorskie,
- Góra Kamieńska 386 m n.p.m. woj. łódzkie,
- Krągły Goraj 389 m n.p.m. woj. lubelskie,
- Altana 408 m n.p.m. woj. mazowieckie,
- Łysica 614 m n.p.m. woj. świętokrzyskie,
- Biskupia Kopa 889 m n.p.m. woj. opolskie,
- Tarnica 1346 m n.p.m. woj. podkarpackie,
- Góra Pięciu Kopców (Pilsko) 1542 m n.p.m. woj. śląskie,
- Śnieżka 1603 m n.p.m. woj. dolnośląskie,
- Rysy 2499 m n.p.m. woj. małopolskie.
Potwierdzeniem zdobycia szczytów są w tym przypadku fotografie wykonane w charakterystycznych miejscach oraz (w miarę możliwości) pieczątka.