- Ta zielona energia nie będzie pochodziła wyłącznie z zakupu, ponieważ około 30% energii, która jest zużywana w mieście jest wytworzona na terenie Krakowa w spółkach miejskich, w instalacjach odnawialnych źródeł energii - mówi Janusz Mazur z Krakowskiego Holdingu Komunalnego.
Eksperci podkreślają, że to bardzo dobrze, że władze miasta widzą potrzebę odejścia od paliw kopalnych. Teraz trzeba się jeszcze skupić na wsparciu mieszkańców, którzy również chcą przejść na odnawialne źródła energii.
- Należy rozważyć stworzenie klastra energii, który umożliwiłby wszystkim mieszkańcom gminy wymianę nadwyżkami energii, którą produkują w ramach swoich instalacji. Właśnie takich działań władz miasta mi brakuje, całościowego spojrzenia na Kraków, a nie tylko na zapotrzebowanie energii jednostek miejskich - komentuje Łukasz Maślona ze stowarzyszenia Funkcja Miasto.
Kraków decydując się na zasilanie jednostek miejskich wyłącznie energią odnawialną zaoszczędzi w ciągu dwóch lat około 6 milionów złotych.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!