Ścieki jako źródło ciepła, a w gratisie poprawa jakości powietrza - jak to będzie działać?
Jak poinformowała Grupa PGE, porozumienie zmierza do powołania spółki, której zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako dolne źródła ciepła oraz opcjonalnych jednostek kogeneracyjnych w celu zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej w Krakowie. Budowa pomp ciepła w krakowskiej oczyszczalni przyniesie szereg korzyści dla każdej ze stron. Celem nadrzędnym jest proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Dodatkowo realizacja projektu wpisuje się w założenia polityki miasta, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Polecany artykuł:
Chodzi o ekologię i niskoemisyjność
Jak wyjaśnił dyrektor krakowskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła Mariusz Michałek, nowe projekty inwestycyjne mają na celu przede wszystkim zwiększyć udział niskoemisyjnych i ekologicznych źródeł produkcyjnych w procesie wytwarzania ciepła. Prezes krakowskiego MPEC Marian Łyko zauważył, że spółka ta zwraca uwagę na kwestię dekarbonizacji przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości dostaw ciepła dla miasta.
Dużą szansę na poprawę bilansu energetycznego, a tym samym procesów dekarbonizacji krakowskiego ciepłownictwa upatrujemy w docelowym wykorzystywaniu ciepła odpadowego między innymi z oczyszczalni ścieków. Ścieki będące "odpadem" ze względu na ich ilość oraz temperaturę są ogromnym potencjałem energetycznym - wskazał Marian Łyko.