Dofinansowanie do dekodera 2023. Ministerstwo cyfryzacji chce wznowić projekt

i

Autor: Master1305, Freepik Rodzina przed telewizorem

WIADOMOŚCI

Dofinansowanie do dekodera 2023. Jesienią może ruszyć nowa edycja. Kto może się starać o dopłatę do telewizora?

2023-07-12 10:59

Ministerstwo Cyfryzacji wyraziło chęć wznowienia programu dofinansowania do zakupu dekoderów i telewizorów, który ma zostać skierowany do osób, które nie mają wymienionych odbiorników na takie, które dostosowane są do nowego standardu nadawania telewizji naziemnej. Jakie warunki trzeba spełnić i w jaki sposób należy złożyć wniosek? Sprawdźcie.

Spis treści

  1. Dofinansowanie do dekodera 2023. Na czym polega projekt Ministerstwa Cyfryzacji?
  2. Komu należy się dodatek do dekodera?
  3. Jak ubiegać się o dofinansowanie do dekodera?
  4. Dofinansowanie do telewizora a abonament

Dofinansowanie do dekodera 2023. Na czym polega projekt Ministerstwa Cyfryzacji?

Rządowy program dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego wystartował 21 marca 2022 roku i zakończył się z końcem 2022 roku. Powodem jego uruchomienia była zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej z MUX 3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia), czyli trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, na nowy standard naziemny DVB-T2/HEVC, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że po tym czasie osoby posiadające stare odbiorniki stracą dostęp do większości kanałów naziemnych. Dostępny dla nich będzie jedynie ogólnopolski MUX 8, w którego skład wchodzą kanały: Nowa TV, Metro, Zoom TV oraz WP. Projekt Ministerstwa Cyfryzacji dotyczący dofinansowania do zakupu nowego sprzętu miał za zadanie zapewnić szansę dostępu do naziemnej telewizji gospodarstwom domowym, które na własną rękę nie mogły pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu.

Komu należy się dodatek do dekodera?

Według szacunków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wciąż aż 14 procent wszystkich gospodarstw odbierających telewizję naziemną nie posiada sprzętu, przystosowanego do odbierania nowego standardu telewizji naziemnej. To nadal duża liczba, ponieważ chodzi o aż 990 tysięcy gospodarstw domowych. Zatem kto może się starać o dopłatę do telewizora? Ulga na dekoder została skierowana do osób, niebędących w stanie samodzielnie zakupić dekoder lub telewizor. Wówczas jeden z mieszkańców domostwa mógł złożyć wniosek o dofinansowanie w wysokości 100 złotych do dekodera lub 250 złotych do telewizora

QUIZ. Słynne koty popkultury. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 11
Jak ma na imię kotka słynnego projektanta Karla Lagerfelda?

Jak ubiegać się o dofinansowanie do dekodera?

Chociaż program został już zakończony, Ministerstwo Cyfryzacji wyraziło chęć jego wznowienia, aby zapewnić wszystkim obywatelom swobodny dostęp do naziemnej telewizji. Na razie nie jest znana data jego rozpoczęcia, prawdopodobnie program ruszy jesienią. W ubiegłym roku ulga na dekoder i telewizor została przyznana po złożeniu wniosku w formie online na platformie gov.pl lub w wersji papierowej w urzędzie poczty polskiej. Do wniosku należało załączyć oświadczenie, w którym zaznaczymy, że bez wsparcia pieniężnego nie damy rady dostosować sprzętu do nowego standardu nadawania sygnału telewizyjnego. Możemy spodziewać się, że dofinansowanie do dekodera w 2023 roku będzie wyglądało podobnie.

— Proces zmiany standardu nadawania NTC należy uznać, za przeprowadzony sprawnie. Nie spowodował on trudności w dostępie do NTC przez zainteresowanych, a podczas jego trwania gospodarstwa domowe chcące uzyskać wsparcie w przystosowaniu do nowego standardu nadawania NTC mogły z takiego wsparcia skorzystać. W Ministerstwie Cyfryzacji jednak stale obserwujemy oraz analizujemy sytuację i w każdej chwili jesteśmy gotowi do uruchomienia kolejnej edycji programu — poinformowało Wirtualnemedia.pl biuro komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Dofinansowanie do telewizora a abonament

Ulga na dekoder to temat, który od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Osoby niepłacące abonamentu radiowo-telewizyjnego obawiały się, że po zgłoszeniu się po dofinansowanie zostaną pociągnięte przez pocztę polską do opłacenia zaległych składek. Jednak dofinansowanie do telewizora a abonament to dwie różne sprawy. Dane osobowe członków gospodarstw, które zgłoszą się po dofinansowanie na dekoder będą przetwarzane tylko i wyłącznie w celu realizacji świadczenia. Wynika to z obowiązujących przepisów RODO.

Niezwykłe zdjęcia z międzywojnia. Tak kiedyś wypoczywano nad Wisłą:

Zatruta rzeka Wilga w Krakowie