Kraków. Mieszkańcy nie wyjadą z bloku przez sześć godzin? Powód jest kuriozalny

i

Autor: Łukasz Gibała

Wiadomości

Kraków. Mieszkańcy nie wyjadą z bloku przez sześć godzin? Wszystko przez Cracovia Maraton

Mieszkańcy jednego z krakowskich osiedli przy ul. Lema z pewnością nie są zadowoleni z decyzji miasta, które postanowiło… zamknąć ich w blokach na sześć godzin. Przy wjeździe na teren mieszkalny postawiono tabliczkę, która informuje o… zakazie wjazdu i wyjazdu z osiedla. Powodem jest Cracovia Maraton. Sytuację skomentowali organizatorzy biegu.

Cracovia Maraton. Mieszkańcy ul. Lema będą zamknięci na osiedlu?

Sprawa dotyczy jednego z osiedli przy ul. Lema 15 A-E w Krakowie, o czym informuje w mediach społecznościowych radny Łukasz Gibała. Przy wjeździe na teren mieszkalny pojawił się znak informujący o… zakazie wjazdu i wyjazdu z osiedla przez sześć godzin!

Uwaga! W dniu 23.04.2023 r. w godz. 8:00 – 14:00 brak możliwości wjazdu i wyjazdu z osiedla – czytamy na znaku.

Powodem, dla którego mieszkańcy zostaną uziemieni jest Cracovia Maraton. Warto dodać, że na osiedlu znajduje się prawie 200 mieszkań.

Nie wyobrażam sobie, że mieszkańcy przez 6 godzin nie będą w stanie wyjechać z domu, tylko dlatego, że w tym miejscu odbywa się Cracovia Maraton. Jestem wielkim zwolennikiem propagowania sportu, ale trzeba to robić rozsądnie. Jeszcze dzisiaj skieruję w tej sprawie interwencję – informuje na portalu Facebook radny Łukasz Gibała.

Sytuację skomentowali organizatorzy biegu, którzy zaznaczają, że wyjazd z osiedla będzie możliwy.

W związku z organizacją 20. Cracovia Maraton 23 kwietnia w godzinach 7:30-15:00 wystąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Lema. Dla mieszkańców tradycyjnie zostanie przygotowany korytarz, dzięki któremu będą mogli przemieszczać się przy asyście służb. Cracovia Maraton to nie tylko tysiące uczestników, to także setki kibiców na trasie biegu, wolontariusze oraz liczne krakowskie firmy i instytucje zaangażowane w organizację wydarzenia. Zapraszamy mieszkańców Krakowa do kibicowania na trasie 20. Cracovia Maraton.

Cracovia Maraton. Stanowcza interwencja radnego

Łukasz Gibała zwrócił się w sprawie zamknięcia osiedla na ul. Lema do prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

Jak wnoszą mieszkańcy kompleksu nieruchomości przy ul. Stanisława Lema 15 A-E, już od kilku lat istotnym problemem dla lokalnej społeczności jest kwestia wielogodzinnego ograniczania wjazdu oraz wyjazdu z osiedla podczas trwania Cracovia Maraton, a także innych większych wydarzeń sportowych. Sytuacja ta jest źródłem znacznych utrudnień dla mieszkańców wspomnianych bloków, ponadto cierpi ich poczucie bezpieczeństwa — obawiają się, że ze względu na zamknięty przejazd w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomoc medyczna nie dotrze do potrzebujących na czas – czytamy.

Należy zauważyć, że w sytuacji krytycznej niezwłoczne udzielenie pomocy przez służby ratunkowe często jest sprawą kluczową, a każde opóźnienie może stanowić dodatkowe zagrożenie. Zaniepokojeni mieszkańcy apelują, by czasowe projekty organizacji ruchu wynikające z zaplanowanych wydarzeń sportowych lub kulturalnych każdorazowo zawierały rozwiązania zapewniające korytarz dojazdowy do przedmiotowych nieruchomości – dodaje.

Cracovia Maraton. Kiedy się odbędzie? Jak będzie przebiegała trasa?

W tym roku sportowa impreza wystartuje 23 kwietnia. Trasa biegu będzie wiodła m.in. przez zabytki w stolicy Małopolski, ale zapozna uczestników biegu także z nowoczesną architekturą i TAURON Areną, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Lema 15.

Mieszkańcy nie kryją oburzenia całą sytuacją.

Wyścig ważniejszy niż mieszkańcy – pisze jeden z internautów.

Zaczekajcie na Igrzyska Europejskie 2023, będzie zabawa – dodaje kolejny.

Może niektórym się wydaje że niedziela to nie jest dla wielu osób dzień pracy i coś takiego jak "godziny szczytu" wtedy nie obowiązuje, to proponuję mała wycieczkę do ... rzeczywistości – czytamy w innym komentarzu.

Pozostańmy jeszcze w temacie sportu. W Krakowie już niebawem odbędą się Igrzyska Europejskie 2023. Na Stadionie Miejskim zaplanowano ceremonię otwarcia zawodów. Jak przebiega remont obiektu? Sprawdźcie w galerii poniżej.

Ukrainie zabraknie amunicji w wojnie z Rosją? Komandor Maksymilian Dura analizuje [RAPORT ZŁOTOROWICZA]