Kładka Kazimierz-Ludwinów. Reakcja Ministerstwa Kultury
W środę, 12 czerwca, na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook radny miasta Krakowa Łukasz Maślona opublikował pismo Bożeny Żelazowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym informuje ona prezydenta Krakowa o wpłynięciu skargi komitetu obywatelskiego "Bulwary to My" do Centrum Światowego Dziedzictwa w sprawie budowy kładki łączącej Kazimierz i Ludwinów. W dokumencie czytamy:
Przekazując Panu Prezydentowi informację w sprawie skargi komitetu obywatelskiego "Bulwary to My', wystosowanej do Centrum światowego Dziedzictwa, chciałabym zwrócić uwagę na realne zagrożenie dla miejsca UNESCO i możliwe konsekwencje w postaci misji monitorującej
W piśmie do prezydenta Krakowa sekretarz Bożena Żelazowska zwróciła także uwagę, że w przeszłości dochodziło już do skreślania miast z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak stało się w przypadku Drezna i Liverpoolu. Potencjalnie taki sam los mógłby zatem spotkać Kraków.
Kraków zniknie z listy UNESCO? Jest odpowiedź Małopolskiej Konserwator Zabytków
W piątek, 14 czerwca, na oficjalnej stronie pojawił się komunikat, w którym czytamy, że obawy o skreślenie Krakowa z listy UNESCO są bezpodstawne. W wypowiedzi dla krakow.pl Kazimierz Łatak, architekt i projektant kładki, zapewnia że:
Trwają prace nad projektem, który ma być zgodny z ustaleniami, jakie zapadły na spotkaniu u Małopolskiej Konserwator Zabytków. Wprowadzane zmiany mają polegać m.in. na obniżeniu ramp po stronie Kazimierza.
W komunikacie znajdujemy też wypowiedź Katarzyny Urbańskiej, która zapewnia, że miastu nie grozi wykreślenie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdyż:
Kładka budowana jest w strefie buforowej, a nie w historycznym centrum, które jest objęte ochroną UNESCO, zaś wprowadzone zmiany pozwolą na zachowanie statusu UNESCO.
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kraków wpisany, ale niecały
W 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostało wpisane Historyczne Centrum Krakowa, które obejmuje konkretny obszar: średniowieczne miasto lokacyjne Kraków, Wzgórze Wawelskie oraz Kazimierz (w tym dzielnicę Stradom). Ponadto na liście znajdują się m.in. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, a także drewniane kościoły południowej Małopolski (Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa).