Rynek w Krakowie

i

Autor: Roman_Polyanyk / pixabay.com Rynek w Krakowie

WIADOMOŚCI

Kraków nie zniknie z listy UNESCO. Małopolska Konserwator Zabytków uspokaja mieszkańców

2024-06-16 17:55

W środę, 12 czerwca, mieszkańców stolicy Małopolski zelektryzowała wiadomość o możliwości usunięcia Krakowa z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkiemu miałaby być winna powstająca kładka Kazimierz–Ludwinów. Miasto zapewnia jednak, że te obawy są bezpodstawne, i że do skreślenia nie dojdzie.

Kładka Kazimierz-Ludwinów. Reakcja Ministerstwa Kultury

W środę, 12 czerwca, na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook radny miasta Krakowa Łukasz Maślona opublikował pismo Bożeny Żelazowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym informuje ona prezydenta Krakowa o wpłynięciu skargi komitetu obywatelskiego "Bulwary to My" do Centrum Światowego Dziedzictwa w sprawie budowy kładki łączącej Kazimierz i Ludwinów. W dokumencie czytamy:

Przekazując Panu Prezydentowi informację w sprawie skargi komitetu obywatelskiego "Bulwary to My', wystosowanej do Centrum światowego Dziedzictwa, chciałabym zwrócić uwagę na realne zagrożenie dla miejsca UNESCO i możliwe konsekwencje w postaci misji monitorującej

W piśmie do prezydenta Krakowa sekretarz Bożena Żelazowska zwróciła także uwagę, że w przeszłości dochodziło już do skreślania miast z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak stało się w przypadku Drezna i Liverpoolu. Potencjalnie taki sam los mógłby zatem spotkać Kraków.

Kraków zniknie z listy UNESCO? Jest odpowiedź Małopolskiej Konserwator Zabytków

W piątek, 14 czerwca, na oficjalnej stronie pojawił się komunikat, w którym czytamy, że obawy o skreślenie Krakowa z listy UNESCO są bezpodstawne. W wypowiedzi dla krakow.pl Kazimierz Łatak, architekt i projektant kładki, zapewnia że:

Trwają prace nad projektem, który ma być zgodny z ustaleniami, jakie zapadły na spotkaniu u Małopolskiej Konserwator Zabytków. Wprowadzane zmiany mają polegać m.in. na obniżeniu ramp po stronie Kazimierza.

W komunikacie znajdujemy też wypowiedź Katarzyny Urbańskiej, która zapewnia, że miastu nie grozi wykreślenie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdyż:

Kładka budowana jest w strefie buforowej, a nie w historycznym centrum, które jest objęte ochroną UNESCO, zaś wprowadzone zmiany pozwolą na zachowanie statusu UNESCO.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kraków wpisany, ale niecały

W 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostało wpisane Historyczne Centrum Krakowa, które obejmuje konkretny obszar: średniowieczne miasto lokacyjne Kraków, Wzgórze Wawelskie oraz Kazimierz (w tym dzielnicę Stradom). Ponadto na liście znajdują się m.in. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau, Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, a także drewniane kościoły południowej Małopolski (Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa).

Parada Smoków 2024 w Krakowie

Kolejna figurka na smoczym szlaku. Poznajcie Smoka Kazimierza!

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki