Gdzie jest najgłośniej? Kraków na 4. miejscu
Przeprowadzone badanie "Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców" pozwoliło oszacować ile osób musi zmagać się z hałasem drogowym, szynowym, przemysłowym i lotniczym, którego normy zostały przekroczone. W skali całej Polski liczba ta wyniosła 282,2 tys. mieszkańców. Najwyższy udział osób narażonych na hałas w ciągu doby odnotowano w Gliwicach, gdzie problem dotyka aż 10,2% ludności. W pierwszej trójce są również Gliwice (8,2%) oraz Szczecin (7,9%). Kraków znalazł się tuż za niechlubnym podium - w stolicy województwa małopolskiego ponad 6% mieszkańców boryka się z nadmiernym hałasem.
Zbadano hałas w porze nocnej. W Krakowie trudno o dobry sen
Badanie GUS objęło zarówno hałas w ciągu całej doby, jak i hałas w samej porze nocnej. Według opublikowanego raportu na ten drugi narażonych było 190,5 tys. osób z miast powyżej 100 tys. mieszkańców, najwięcej - 165,1 tys. - na hałas drogowy.
Na hałas nocny najwięcej osób jest narażonych w Szczecinie, Chorzowie i Gliwicach. Kraków znalazł się w tej statystyce na piątym miejscu, tuż za Rudą Śląską. W badaniu wzięto jednak także pod uwagę powierzchnię zagrożoną hałasem. W tym przypadku stolica Małopolski trafiła już do pierwszej trójki. Głośniej niż w Krakowie jest tylko w Gdańsku i w Rudzie Śląskiej.