Kraków, Wawel

i

Autor: Pixabay Kraków zyska nocnego burmistrza

RANKING

Najgłośniejsze miasta w Polsce. Kraków w czołówce rankingu

2024-06-14 15:32

Główny Urząd Statystyczny zbadał "Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców". Zgodnie z opublikowanymi wynikami mieszkańcy Krakowa mają na co narzekać. Stolica województwa małopolskiego znalazła się bowiem w czołówce najgłośniejszych polskich miast.

Gdzie jest najgłośniej? Kraków na 4. miejscu

Przeprowadzone badanie "Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców" pozwoliło oszacować ile osób musi zmagać się z hałasem drogowym, szynowym, przemysłowym i lotniczym, którego normy zostały przekroczone. W skali całej Polski liczba ta wyniosła 282,2 tys. mieszkańców. Najwyższy udział osób narażonych na hałas w ciągu doby odnotowano w Gliwicach, gdzie problem dotyka aż 10,2% ludności. W pierwszej trójce są również Gliwice (8,2%) oraz Szczecin (7,9%). Kraków znalazł się tuż za niechlubnym podium - w stolicy województwa małopolskiego ponad 6% mieszkańców boryka się z nadmiernym hałasem.

Zbadano hałas w porze nocnej. W Krakowie trudno o dobry sen

Badanie GUS objęło zarówno hałas w ciągu całej doby, jak i hałas w samej porze nocnej. Według opublikowanego raportu na ten drugi narażonych było 190,5 tys. osób z miast powyżej 100 tys. mieszkańców, najwięcej - 165,1 tys. - na hałas drogowy.

Na hałas nocny najwięcej osób jest narażonych w Szczecinie, Chorzowie i Gliwicach. Kraków znalazł się w tej statystyce na piątym miejscu, tuż za Rudą Śląską. W badaniu wzięto jednak także pod uwagę powierzchnię zagrożoną hałasem. W tym przypadku stolica Małopolski trafiła już do pierwszej trójki. Głośniej niż w Krakowie jest tylko w Gdańsku i w Rudzie Śląskiej.

Pochód Lajkonika 2024 w Krakowie

OKNOPLAST FOR ART w MOCAK-u. Artyści wykorzystali okna, aby stworzyć prawdziwe dzieła sztuki

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Listen on Spreaker.