Kraków. Rok Tetmajera odbył się pod znakiem wystaw i warsztatów
Rok Włodzimierza Tetmajera został zainaugurowany 29 grudnia 2022 r. Bogaty program obchodów obejmował różnorodne wydarzenia, w tym oczywiście wystawy na czele z w wyjątkową ekspozycją obejmującą blisko 200 dzieł artysty zatytułowaną „Siła barwy i temperamentu”, wykłady popularnonaukowe, konferencje, konkursy, warsztaty, spacery i oprowadzania tematyczne czy inicjatywy takie jak sadzenie malw, czy żywe obrazy. Jak podkreśla Muzeum Krakowa, najważniejszym celem wydarzeń składających się na program Roku Tetmajera było nawiązujące do patrona łączenie różnych społeczności i różnych form ekspresji, a także aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw obywatelskich. Zrealizowane działania upamiętniły postać artysty i przybliżyły różnym grupom odbiorców jego życie i twórczość.
Kraków. Korowód w Bronowicach zakończył Rok Tetmajera
Wydarzenie wieńczące krakowskie obchody Roku Tetmajera uświetnił korowód kolędniczy, który przeszedł ulicami Bronowic na pętlę tramwajową „Bronowice Małe”. Stamtąd specjalny, świąteczny tramwaj przewiózł wszystkich uczestników do centrum i znów, tak jak kiedyś Włodzimierz Tetmajer połączył wspólnym śpiewem miasto i wieś. Później odbyło się kolędowanie na scenie na Rynku Głównym z Joanną Słowińską – pieśniarką i skrzypaczką. Zabrzmiały zarówno tradycyjne pieśni, jak i inspirowane nimi opracowania. W trakcie trwania występu do artystki dołączyli kolędnicy przybyli w korowodzie z Bronowic.
Kim był Włodzimierz Tetmajer?
Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej. W malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne. Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie: krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.