Jan A.P. Kaczmarek

i

Autor: PAP/Adam Warżawa

ŻYCIE MIASTA

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka odbędzie się w sobotę. Kompozytor spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim

2024-05-23 15:40

Mszą św. żałobną o godz. 12 w kościele parafialnym p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie rozpoczną się w sobotę uroczystości pogrzebowe Jana A.P. Kaczmarka - kompozytora muzyki filmowej, laureata Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórcy festiwalu Transatlantyk.

Kraków. Ostatnie pożegnanie Jana A.P. Kaczmarka na cmentarzu Rakowickim

Mszy przewodniczyć będzie proboszcz parafii, ks. prof. Jan Machniak. Następnie o godzinie 14 nastąpi odprowadzenie zmarłego od bramy cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty. "Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski przychylił się do wniosku środowisk twórczych i filmowych Krakowa. Prochy Kompozytora spoczną w Alei Zasłużonych" - napisano w informacji przesłanej przez dyrektora Narodowego Centrum Kultury Roberta Piaskowskiego.

Jan A.P. Kaczmarek spocznie w Alei Zasłużonych

Uroczystość będzie miała charakter oficjalny, wezmą w niej udział przedstawiciele i przedstawicielki władz państwowych. Ze względu na bliski termin pogrzebu nie przewiduje się osobnego rozsyłania zaproszeń. Uroczystości są także otwarte dla przyjaciół i bliskich kompozytora, ale także dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa, przedstawicieli i przedstawicielek świata kultury. Z wnioskiem o pochowanie Jana A.P. Kaczmarka w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim wystąpili dyrektorzy krakowskich festiwali filmowych: Festiwalu Muzyki Filmowej, Mastercard OFF Camera oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Kim był Jan A.P. Kaczmarek?

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Pochodził z muzycznej rodziny. Jego dziadek był skrzypkiem, wykonywał m.in. muzykę na żywo do filmów w kinie. Jako dziecko Kaczmarek uczył się gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w liceum w Koninie, dla którego skomponował hymn szkolny, tworzył też muzykę do szkolnych przedstawień teatralnych. Marząc o karierze dyplomaty, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Karierę muzyczną rozpoczął od skomponowania piosenki kabaretowej dla licealnego teatrzyku "Ósemki" w Koninie.

W młodości marzył o karierze dyplomatycznej i jako pierwszy kierunek studiów wybrał prawo. Kończył je ze świadomością pomyłki, wiedząc już, że dyplomacja w PRL-u nie miała wiele wspólnego z romantycznymi wzorami z młodzieńczych lektur — pisał portal culture.pl. Podobno zdanie co do swojej kariery zmienił po odbyciu stażu w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Innym awangardowym teatrem, z którym współpracował w latach 70., był Teatr Ósmego Dnia. Tam stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Podczas trasy koncertowej po USA nagrali w 1982 roku płytę długogrającą "Music for the End" dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records. W 1989 roku Kaczmarek wyjechał do Los Angeles.

W 2004 r. powołał Instytut Rozbitek — miejsce robocze spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Kompozytor sam nadzorował budowę Instytutu. Placówka położona jest we wsi Rozbitek, 60 km na zachód od Poznania (woj. wielkopolskie). W 2005 r. dostał nagrodę Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Marca Forstera. Jest też autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.: "Całkowite zaćmienie" i "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Hania" Janusza Kamińskiego, "Aż po grób" Aarona Schneidera oraz "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona. Kaczmarek był twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 roku. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego (2019), "Magnezji" Macieja Bochniaka (2020), "Śmierci Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego (2021) oraz "Van Gogha" Daniela Fridella. Kompozytor zmarł we wtorek, 21 maja w wieku 71 lat.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego w Krakowie. Tłumy przyszły pożegnać artystę:

Bazylika św. Floriana w Krakowie