Caritas pomaga bezdomnym/ zdj. ilustracyjne

i

Autor: jwvein/pixabay.com

Kraków pomoże bezdomnym podczas pandemii koronawirusa. Potrzebujący dostaną m.in. posiłek

2020-03-18 13:04

Koronawirus może być szczególnie niebezpieczny dla bezdomnych. Są to zazwyczaj osoby niedożywione, w podeszłym wieku i z obniżoną odpornością. Miasto podejmuje działania w celu ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem wśród tej grupy.

Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, dlatego schroniska są otwarte całą dobę. Wszystkich zachęcamy, aby w noclegowniach, schroniskach pozostawali, by nigdzie nie wychodzili, bo tam są bezpieczni i mają zapewnione odpowiednie środki ochrony. Nie chcemy też by bezdomni powodowali powstawanie skupisk ludzi, które mogą zagrażać innym - mówi Witold Kramarz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Z powodu zamknięcia restauracji i barów, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej musiał wziąć na siebie wydawanie ciepłych posiłków. Przy ulicy Na Zjeździe został otwarty specjalny punkt, w którym bezdomni mogą codziennie liczyć na dwudaniowy obiad.

Wydajemy posiłki na terenie byłego składu solnego, który jest w centrum miasta, ale jest też miejscem ustronnym. Pomaga nam straż miejska, więc wszystko jest bezpieczne - dodaje Witold Kramarz.

Przedstawiciele organizacji wpierających osoby w kryzysie bezdomności wystosowali apel do rządu. Proszą w nim o pomoc w zapewnieniu bezpiecznej sytuacji dla bezdomnych.

Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Harcerze w Krakowie szyją maseczki