Wsparcie dla krakowskich seniorów z NGO. Nowe programy Stowarzyszenia Manko.

i

Autor: pixabay.com Czas pandemii dla seniorów jest najtrudniejszy.

Wsparcie dla krakowskich seniorów z NGO. Nowe programy Stowarzyszenia Manko

2020-03-18 12:30

Zagrożenie koronawirusa to jedno, ale równie duże jest też zagrożenie ze strony oszustów, którzy chcą żerować na strachu. Krakowskie Stowarzyszenie "Manko" chce walczyć z jednym i drugim.

"Pomagajmy seniorom, bo są najbardziej narażeni, nie tylko na koronawirusa, ale też na ludzką chciwość". Z takim apelem wystąpiło krakowskie Stowarzyszenie "Manko". Działacze organizacji ruszyli z dwoma programami wsparcia osób w podeszłym wieku. Pierwszy z nich, o nazwie "Solidarni z Seniorami" to akcja plakatowania osiedli.

"Pomożemy w zakupach, wyprowadzimy psa, zrobimy zakupy leków". Drukuje się ten plakat, wpisuje swój numer telefonu i wiesza na swojej klatce schodowej lub wkłada do skrzynek pocztowych albo pod wycieraczkę osób starszych. Osoba starsza wtedy wie z kim się skontaktować, albo do kogo zadzwonić w razie potrzeby - mówi Prezes Stowarzyszenia Manko Łukasz Salwarowski.

Plakat można pobrać ze strony internetowej Stowarzyszenia. Drugi program nazywa się "Stop koronaoszustom" i jak sama nazwa wskazuje, ma uświadamiać Seniorów, że nie każdy "dobry samarytanin" faktycznie nim jest.

No niestety mamy teraz wysyp osób, które potęgują panikę, po to aby wcisnąć różne niepotrzebne "cudowne herbatki", suplementy, lekarstwa, amulety, porady astrologiczne - wymienia Prezes Salwarowski.

Stowarzyszenie twierdzi, że zdarzają się również przypadki oszustów przebranych w kombinezony ochronne, podających się za pracowników Sanepidu albo policjantów. Tacy oszuści próbują wchodzić do domów łatwowiernych osób starszych pod pretekstem działań prewencyjnych wobec koronawirusa. Stowarzyszenie uczula, aby zawsze legitymować takie osoby i potwierdzać to, co twierdzą.

"Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Harcerze w Krakowie szyją maseczki