Schronisko Kraków

i

Autor: KTOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie

Wiadomości

Krakowskie schronisko zasypane darami. Mieszkańcy pokazali wielkie serca

2024-07-27 16:59

Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt zmaga się z dużymi problemami. Tylko w ostatnich dniach pod opiekę wolontariuszy trafiło kilkadziesiąt porzuconych psów i kotów. Co niepokojące, skala zjawiska jest o wiele większa, niż w latach poprzednich. Pomóc postanowili mieszkańcy, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania. „Schronisko zostało zasypane darami. Nawet doświadczeni pracownicy nie przypominają sobie, abyśmy otrzymali taką pomoc w zimie” – mówi inspektorka KTOZ Joanna Repel. W akcję pomocy schronisku włączył się również krakowski magistrat.

Kraków. Przybywa zwierząt w schronisku. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania

Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeżywa prawdziwe oblężenie. Skala zjawiska może budzić niepokój. Tylko w ostatnich dniach wolontariusze wzięli pod opiekę kilkadziesiąt porzuconych psów i kotów. Zwierzęta muszą mieć zapewnione najlepsze warunki. Temu zadaniu stara się sprostać Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, którego zwyczajnie nie stać na zakupienie wszelkich potrzebnych środków, takich jak karma czy podkłady higieniczne. Schronisko musi prosić o pomoc mieszkańców, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania.

Odzew jest tak duży, że nie ma jak wejść do schroniska, które w ciągu tego tygodnia zostało dosłownie zasypane darami od krakowian. Nawet pracownicy, którzy są z nami od lat nie pamiętają, aby taka ilość darów trafiła do nas w zimie. Przy takiej liczbie zwierząt to wszystko się jednak zużywa. Co można przynosić? Cienkie koce, ręczniki, poszwy, rzeczy, które mogą się przydać np. do rozłożenia w boksach. Nie przyjmujemy ubrań. Niestety zdarza się, że ludzie „sprzątają” sobie szafy, oddając nam szaliki czy apaszki. Musimy potem się tego pozbyć, a za same kontenery płacimy ogromne pieniądze. Apelujemy, aby ludzie przynosili to, co rzeczywiście jest potrzebne. Takie rzeczy to również podkłady w każdej ilości i w każdym rozmiarze. To także karma, której jakość trzeba wziąć pod uwagę. Lepiej kupić kilogram dobrej, wysokomięsnej karmy, niż 10 kilogramów tej gorszej jakości – mówi inspektorka KTOZ Joanna Repel.

Dlaczego w ostatnim czasie do schroniska w Krakowie trafia tak wiele zwierząt?

Mieszkańcy mogą oddawać zwierzęta do schroniska bez konsekwencji, jeżeli ich już nie chcą. Część osób korzysta z tzw. okna życia na ul. Floriańskiej. Zwierzęta są również porzucane, choć to zdarza się już rzadziej. Niestety, niektórzy ludzie po prostu nie mają odwagi przyjść i oddać zwierzęcia. Schronisko uszczuplało po zimowej akcji. Liczba zwierząt była wówczas znośna. Standardowo jednak w okolicach wakacji czy świąt trafia ich do nas coraz więcej. W tamtym roku zaraz po wakacjach w schronisku było ponad 800 zwierząt. Jeszcze nie przebiliśmy tych „rekordów” z zeszłego roku, ale obawiamy się tego. Niestety, mamy świadomość, że to dopiero połowa wakacji i to nie koniec napływu zwierząt – dodaje Joanna Repel.

W akcję pomocy krakowskiemu schronisku włączył się też magistrat, który zorganizował specjalną zbiórkę. Ta prowadzona jest do piątku, 9 sierpnia w urzędzie i miejskich jednostkach. Poniżej można zapoznać się z przygotowanym harmonogramem:

Harmonogram zbiórki w jednostkach miejskich:

Centrum Kultury Podgórza

  • siedziba główna, ul. Sokolska 13, godz. 9.00–17.00
  • Dwór Czeczów, ul. Ks. J. Popiełuszki 36, godz. 8.00–16.00
  • Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ul. Zakopiańska 62, godz. 12.00–19.00 (zbiórka do 31 lipca)
  • Ośrodek Ruczaj, ul. S. Rostworowskiego 13, godz. 9.00–15.00
  • Fort Borek, ul. Forteczna 146, godz. 8.00–20.00
  • Klub Płaszów, ul. Gumniska 32, godz. 8.00–15.00 (zbiórka do 31 lipca)
  • Klub Piaskownica, ul. Łużycka 55, godz. 8.00–15.00 (zbiórka do 31 lipca)
  • Klub Skotniki, ul. Batalionów Chłopskich 6, godz. 9.00–15.00 (zbiórka do 31 lipca)

Biblioteka Kraków, filia nr 21, ul. Królewska 59

  • poniedziałek, godz. 12.00–19.00
  • wtorek, godz. 8.30–15.30
  • środa, godz. 12.00–19.00
  • czwartek, godz. 12.00 –15.30
  • piątek, godz. 12.00–19.00

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2

  • portiernia, godz. 10.00–20.00

Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

  • portiernia, godz. 8.00–20.00

TAURON Arena Kraków, ul. S. Lema 7

  • Mała Hala, godz. 8.00–18.00 (bez dni z imprezami)

Najbogatsze gminy w Małopolsce w 2024 roku. Wiemy, gdzie żyje się najlepiej

Nocna Zmiana - Short_1 25_07