Szpitall

i

Autor: Zakir Rushanly, pexels.com

WIADOMOŚCI

Kraków walczy z rakiem. W Szpitalu Narutowicza ruszają bezpłatne badania krwi

2024-08-22 15:40

Od środy, 21 sierpnia w Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza ruszają darmowe badania krwi, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu nowotworów u mieszkańców Krakowa. Odbędą się one w ramach projektu „Pokonajmy raka – bezpłatne badania krwi”, wybranego podczas ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. Aby zostać jego uczestnikiem, należy uzyskać zlecenie od lekarza jednej z 32 przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 Kto może wziąć udział w badaniu? Jaki jest cel projektu?

Aby wziąć udział w badaniu, należy mieć ukończone 18 rok życia i uzyskać zlecenie od lekarza jednej z 32 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które zgłosiły chęć udziału w projekcie. Lista tych placówek jest dostępna na stronie internetowej szpitala Narutowicza w zakładce Aktualności.

Lekarze POZ mogą wydawać takie zlecenia do 30 września, chyba że wcześniej zostanie wyczerpany limit przyjęć. Rejestracja pacjentów i ustalenie daty badania odbywa się w szpitalu od 21 sierpnia do 31 października. Zlecenie na badania może wydać także szpital Narutowicza (do 15 października 2024 r.). Jest to jedyna placówka, w której badania będą wykonywane. Potrwają do końca listopada.

Udało nam się skontaktować ze Szpitalem Narutowicza i zapytać o cel całego projektu, a także o wspomniane limity:

Celem jest wykrywanie chorób nowotworowych, bo to jest program profilaktyczny. Markery wykrywają nam w postaci stężeń we krwi, czy te są podwyższone, czy nie. W ten sposób dają nam sygnał, czy coś złego w organizmie się dzieje. Pod kątem tych nowotworów, które są wymienione w programie w dwóch pakietach: dla kobiet i dla mężczyzn. Do programu jest przewidzianych dwa tysiące pacjentów do zbadania. Z czego połowę mamy mieć pacjentów skierowanych przez podstawowa opiekę zdrowotną, a drugą połowę my mamy realizować dla tych osób, mieszkańców Krakowa, których POZ nie przystąpiły do tego programu, nie zgłosiły się - powiedziała w rozmowie z nami Jolanta Kukułka, Zastępczyni Kierownika Działu Promocji Zdrowia i Marketingu w Szpitalu Narutowicza.

Bezpłatne badania krwi w kierunku raka. Jakie pakiety przygotowano?

Projekt „Pokonajmy raka – bezpłatne badania krwi” zakłada odrębny pakiet badań dla kobiet i odrębny dla mężczyzn. Pakiet dla mężczyzn obejmuje badania markerów nowotworowych na nowotwory: prostaty, płuc, jelita grubego, skóry (czerniak), odbytnicy, żołądka, tarczycy. Kobiety w ramach pakietu przebadają się na nowotwory: piersi, płuc, jelita grubego, skóry (czerniak), trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, tarczycy.

Osoby, które chcą przebadać się w ramach projektu, muszą się spieszyć, bo zainteresowanie jest olbrzymie:

Zainteresowanie jest ogromne. Ja dzisiaj odebrałam na tę chwilę (przed godz. 13 - przyp. red.) ze sto telefonów, gdzie w mediach, na stronie internetowej szpitala i stronie miasta Krakowa jest informacja, że rejestracja rusza od jutra. Są szczegółowe dane podane, są podane numery telefonów, są godziny, ale nie zmienia to faktu, że ludzie po prostu dzwonią już dzisiaj. Nie mówiąc już o tym, że dzwonili od jakiegoś czasu, bo te informacje w mediach już zaistniały. W związku z tym my tutaj w ferworze organizacji musimy pełnić jeszcze rolę informacyjną w postaci odbierania tych telefonów i informowania naszych kochanych krakowian co i jak — zdradziła w rozmowie z nami Jolanta Kukułka ze Szpitala Narutowicza.

Najlepsze miejsca do wspinaczki w Krakowie i okolicach

Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie

QUIZ. Tak zmieniał się Kraków za rządów Jacka Majchrowskiego. Pamiętasz jak wyglądało miasto 20 lat temu?

Pytanie 1 z 10
W którym roku otworzono Tauron Arenę?
Tauron Arena
Listen on Spreaker.