Krwiodawstwo

i

Autor: pixabay.com

ŻYCIE MIASTA

RCKiK w Krakowie zachęca do oddawania krwi. Brakuje wszystkich typów

2024-08-20 15:31

"Choroby nie mają wakacji - chorzy cały czas czekają na krew" - mówi lek. Jolanta Raś, zastępca dyrektora ds. medycznych z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie potrzebuje dawców

W wakacje obrót krwią jest znacznie większy niż zwykle. Jest zarówno więcej krwiodawców, jak i osób, której krwi potrzebują. W piątek podczas długiego weekendu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Krakowie pojawiło się ponad 120 osób chętnych wesprzeć bank krwi. Każda krew jest potrzebna, jednak niektóre jej rodzaje są bardziej potrzebne od innych. Szczególnie poszukiwani są dawcy krwi grupy 0 Rh-, którą można zastosować w leczeniu każdego biorcy. Jest ona szczególnie przydatna w sytuacjach ratunkowych, kiedy nie ma czasu na oznaczanie grupy krwi poszkodowanego lub poszkodowanej i trzeba uzupełnić niedobór krwinki czerwonej.

Wakacje to bardzo dobry okres, ludzie chętnie się zgłaszają. Miesięcznie wydajemy od dziewięciu do dziesięciu tysięcy jednostek koncentratu krwinek czerwonych, czyli rzeczywiście więcej niż w miesiącach poza okresem wakacyjnym - mówi lek. Jolanta Raś.

RCKiK zachęca do oddawania krwi. Ma krótką datę przydatności i trzeba ją często uzupełniać

Z jednostki krwi pełnej można wypreparować koncentrat krwinek czerwonych, którego ważność wynosi 42 dni. Oprócz tego z krwi można uzyskać osocze, które zostaje zamrożone i może być przechowywane przez okres 3 lat. Najkrócej trzymany może być koncentrat krwinek płytkowych, który pozyskiwany jest z kożuszka leukocytarno-płytkowego, a jego data przydatności wynosi tylko 5 dni. Rozstrzał między możliwym czasem przydatności do wykorzystania tych składników jest duży, dlatego ważne jest, by ich zapasy regularnie uzupełniać.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Kto może oddać krew?

Żeby oddać krew, nie trzeba się nigdzie zapisywać, wystarczy udać się do jednej z placówek krwiodawstwa. Należy jednak pamiętać o tym, by dobrze się wyspać oraz nawodnić i przyjść po lekkim posiłku. Między naszymi kolejnymi wizytami w placówce powinno minąć minimalnie 8 tygodni. Krew może oddać każdy między 18. a 65. rokiem życia, jednak która grupa wiekowa oddaje krew najchętniej? Statystyka wskazuje na to, że najwięcej dawców ma od 22. do 45. lat.

Nigdy nie wiemy kiedy będziemy tej krwi potrzebować. Teraz jesteśmy zdrowi, ale chorzy ciągle czekają na pomoc w postaci poszczególnych składników krwi - dodaje lekarz.

Śluby w Krakowie. Jakie lokalizacje wybierają mieszkańcy poza Urzędem Stanu Cywilnego?

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV