Mieszkańcy Krakowa mają dość palenia przy przystankach. To „martwy przepis”
Mieszkańcy Krakowa mają dość palenia wyrobów tytoniowych w pobliżu przystanków autobusowych – wynika z interpelacji radnego Łukasza Gibały, który skierował pismo do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego dotyczące powyższego problemu. Jak czytamy, krakowianie w ostatnim czasie licznie skarżyli się na palaczy, którzy często nie przestrzegają przepisów o zakazie palenia na i w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej w stolicy Małopolski.
Polecany artykuł:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przystanki zlokalizowane na terenie Krakowa stanowią strefę wolną od dymu tytoniowego czy pary z papierosów elektronicznych. Być może nie każdy wie, że strefa ta obejmuje obszar w odległości 15 metrów od znaku drogowego wskazującego na przystanek, wobec czego panuje mylne przekonanie, że wystarczy oddalić się od wiaty.
Radny Łukasz Gibała w swojej interpelacji wskazuje, że mieszkańcy Krakowa licznie skarżą się na palaczy. Zakaz palenia na i w pobliżu przystanków w Krakowie ma być notorycznie łamany.
Warto zauważyć, że substancje wydzielane podczas palenia wyrobów tytoniowych nie tylko wiążą się z generowaniem przykrego zapachu, ale przede wszystkim kontakt z nimi ma negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w otoczeniu palacza. Jak zauważają pasażerowie komunikacji miejskiej, zdarza się nawet, że dym przedostaje się do stojącego na przystanku pojazdu. Ponadto w rejonie przystanków często występuje zaśmiecenie niedopałkami porzucanymi przez osoby tam palące. Mieszkańcy mają wrażenie, że przypadki tego wykroczenia zbyt rzadko są ujawniane przez strażników miejskich, a wobec ich sprawców nie są wyciągane konsekwencje, co sprawia, że zakaz palenia wyrobów tytoniowych w opinii wielu Krakowian jest „martwym przepisem” – czytamy w interpelacji.
Jak wskazuje radny, mieszkańcy podejrzewają, że problem potęguje również niska świadomość społeczna dotycząca tego, jakich konkretnie wyrobów dotyczy sam zakaz i na jak dużym obszarze obowiązuje. Łukasz Gibała w swojej interpelacji wskazuje na możliwość przeprowadzenia kampanii społecznej, która miałaby na celu poszerzenie świadomości dotyczącej zakazu palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie.
Dodatkowo w piśmie pada pytanie, ile przypadków łamania zakazu palenia na przystankach w Krakowie ujawniono od stycznia do października 2023 roku, a także na ile osób nałożono mandaty karne za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów.