Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie będzie mieć swoje piwo
Piwo stworze przez uczelnię wyższą? Dlaczego nie! Produkcja złotego trunku ruszy na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Piwo opierać się będzie na recepturze ze średniowiecza, którą odtworzył dr hab. Sławomir Dryja, archeolog z Wydziału Historii i Dziedzictwa Narodowego UPJPII.
Ciekawostką jest pochodzenie drożdży, które będą bazą powstającego trunku. Okazuje się, że dr Dryja na ścianach piwnic Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana w Krakowie zauważył szczególny osad. To właśnie z niego wyodrębnił wspomniane drożdże. Nowe piwo powstaje we współpracy z jednym z rzemieślniczych browarów. Piwa Krakowskiego Białego będzie można spróbować najwcześniej w kwietniu. A jakie będzie w smaku?
Nasze piwo bardziej o dziwo przypominać będzie klasyczny leżak pilzner, będzie miało piękną białą pianę, to też jest cechą charakterystyczną. Te piwa pszeniczne się fantastycznie pienią i ta piana jest trwała. Mam nadzieję, że taką uda nam się uzyskać. I charakterystyczny kolor, któremu zawdzięcza swoją nazwę, nie jest całkowicie białe, ale bardzo jasne i przejrzyste - mówi dr Dryja.