Browar Górniczo-Hutniczy otrzymał platynę w konkursie piw rzemieślniczych Meininger’s International Craft Beer Award 2020. Jednym z najlepszych piw okazał się właśnie Pils uwarzony w Krakowie. W konkursie oceniane było każde piwo z osobna według ściśle określonych parametrów i stylów.
W tym roku jurorzy przyznali 222 nagrody. Oprócz srebrnych i złotych było 35 najważniejszych, czyli platynowych. Co się złożyło na sukces tego piwa? Zdradza Piotrek Drochlińki, piwowar Browaru Górniczo-Hutniczego.
- Po pierwsze dobre urządzenie, po drugie piwowar, po trzecie składniki, których używamy do warzenia piwa, i w końcu woda, która w Krakowie jest naprawdę wysokiej jakości. Pils to jest najpopularniejszy gatunek piwa, który pochodzi z Niemiec. Tym bardziej nas to cieszy, że wygraliśmy tak prestiżowy konkurs pokonując Niemców ich własnym piwem i na własnej ziemi - mówi Piotrek Drochliński.
Browar jest tworzony przez osoby związane z Akademią Górniczo Hutniczą. Współpracuje także z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, który od lat prowadzi studia piwowarskie.
- Z Uniwersytetu Rolniczego pozyskaliśmy także głównego piwowara - doktoranta, który specjalizuje się w nowoczesnych gatunkach roślin, których można użyć jako słodu. Mamy także praktykantów. Wszyscy razem dyskutujemy, analizujemy procesy chemiczne, biologiczne z pełną świadomością tego, co produkujemy. Czasami słyszymy, że robimy nudną klasykę, ale robimy ją dobrze - mówi Damian Żurawski, wiceprezes Browaru Górniczo-Hutniczego.
Wyróżniony Pils z Browaru Górniczo-Hutniczego jest warzony z wyłącznie polskich odmian chmielu.