Elżbieta II

i

Autor: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Królowa Elżbieta II była w Krakowie. "Czuło się tę godność i tradycję"

2022-09-10 20:46

Królowa Elżbieta II nie żyje. Zmarła 8 września 2022 w wieku 96 lat. Była najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii. W 1996 roku odwiedziła Kraków. Para królewska była najpierw w Warszawie, a potem, wraz z prezydentem Kwaśniewskim i jego małżonką, przyjechali do Miasta Królów. W podziemiach Katedry Wawelskiej złożyła kwiaty na grobowcu generała Władysława Sikorskiego, a także oddała hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Jak została zapamiętana?

Królowa Elżbieta II w Krakowie

Podczas wizyty w Polsce, w 1996 roku królowa Elżbieta II wraz z księciem Filipem byli w Warszawie, a pod koniec pobytu spędzili także cztery godziny w Krakowie. Parę królewską przyjęła ówczesna para prezydencka, Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy. Przed wizytą królowej w Krakowie sprzątano ulice i łatano dziury w asfalcie. W czwartek, 8 września wizytę Elżbiety II w Krakowie wspominał dla nas ówczesny prezydent Krakowa, Józef Lassota.

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego wspomina spotkanie z królową

W piątek, 9 września wspomnieniem o wizycie Elżbiety II w Krakowie podzielił się z nami Stanisław Waltoś, profesor UJ i niegdysiejszy dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powitał królową w Collegium Maius.

Było widać, że królowa potrafi utrzymać cudowny dystans. Zrobiła na mnie powściągliwe i miłe wrażenie. Było trochę onieśmielenia z mojej strony, ale nie wynikało ono z jej stanowiska, ale z jej poczucia godności. To nie było tak, jak na przykład w przypadku królowej Małgorzaty duńskiej, która zachowywała się jak cesarzowa, a nie jak królowa. W przypadku Elżbiety czuło się tę godność i tradycję - powiedział prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Stanisław Waltoś opowiedział nam również, jak wyglądał dokładny przebieg wizyty, a także przytoczył ciekawą anegdotę z nią związaną.

- Wizyta królowej w Krakowie kręciła się głównie wokół Collegium Maius, mimo że królowa była na też rynku czy w Kościele Mariackim, a książę Filip był na Kazimierzu, między innymi w Synagodze Remu. Para królewska przyjechała pod główne wejście, czyli od ulicy św. Anny. Czekał na nią ówczesny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Aleksander Koj, członkowie kolegium rektorskiego i ja, jako gospodarz gmachu. Weszliśmy do auli, gdzie opowiedziałem parze królewskiej o historii Collegium Maius. Następnie, po wpisie do księgi gości, przeszliśmy do Pokoju Kopernika, potem zatrzymaliśmy się trochę dłużej przy skarbcu, potem królowa oglądała niezwykły eksponat z ok. 1510 roku – Globus Jagielloński. Kolejno poszliśmy do tak zwanej Stuby, gdzie odbyło się śniadanie dyplomatyczne. Parze królewskiej towarzyszył prezydent Kwaśniewski i jego małżonka, Jolanta. Po śniadaniu odprowadziłem księcia Filipa i królową Elżbietę przez Librarię do specjalnie przygotowanej dla nich sali.

Postanowiliśmy wykorzystać jej wizytę w Collegium Maius do wyłuskania ze Skarbu Państwa sporej ilości pieniędzy na konieczne remonty, między innymi toalet. Od tego czasu – do dnia dzisiejszego – mówimy w Collegium Maius, że mamy „królewskie toalety”.

Prezydent Krakowa żegna królową Elżbietę II

W piątek, 9 września królową pożegnał obecny prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Była jedną z najdłużej panujących głów państw na świecie, niedoścignionym wzorem władcy, symbolem siły i wytrzymałości. Kraków miał zaszczyt gościć królową Elżbietę II w 1996 r. W imieniu krakowian i swoim złożyłem wpis do wirtualnej księgi kondolencyjnej na stronie brytyjskiej rodziny królewskiej – napisał prezydent Krakowa na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Wystawa "Łempicka" w Muzeum Narodowym w Krakowie

Quiz dla najlepszych kierowców

Pytanie 1 z 10
Tramwaj wjeżdżający na rondo...