Książkomaty zawitały do Krakowa. Książki dostępne 24/7

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak wygląda książkomat przy ulicy Powroźniczej 2.

Książkomaty zawitały do Krakowa. Książki dostępne 24/7

2021-12-06 16:37

Książki z biblioteki dostępne od ręki o każdej porze dnia i nocy. Biblioteka Kraków uruchomiła trzy pierwsze książkomaty i jednocześnie zapowiada, że będzie ich więcej. Urządzenia mają przede wszystkim ułatwić dostęp do książek czytelnikom, którzy pracują do późna lub z innych powodów nie mają czasu wybrać się do biblioteki w godzinach otwarcia.

Dostęp do wszelkiego gatunku ksiąg dwadzieścia cztery godziny na dobę. Biblioteka Kraków uruchomiła 3 książkomaty. Obok siedziby instytucji przy ulicy Powroźniczej 2, oraz dwóch filii przy ulicach Radzikowskiego 16 i Agatowej 33. Każde urządzenie ma w sumie 42 skrytki i jest bardzo proste w użyciu.

Zamówiłem książkę przez nasz katalog internetowy i jako miejsce odbioru wybrałem książkomat przy ulicy Powroźniczej. Teraz trzeba kliknąć "odbiór" i przyłożyć kartę biblioteczną kodem kreskowym do czytnika. Po chwili otwiera się skrytka z naszym zamówieniem - tłumaczy Krzysztof Kwiecień z Biblioteki Kraków.

Książkomaty będą dostępne także w dni wolne od pracy. Biblioteka uczula jedynie, że można do nich zamówić maksymalnie 5 pozycji na osobę. Korzystać z nich mogą wszyscy.

Urządzenia te są również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Postaraliśmy się, żeby ekrany do nich były położone niżej tak, żeby na można było skorzystać na przykład z wózka. Najniższe skrytki są właściwie przy samej ulicy więc łatwo jest dla różnych osób, w tym dzieci, z nich skorzystać - mówi rzecznik Biblioteki Piotr Wasilewski.

Urząd Miasta Krakowa deklaruje, że jest możliwość aby za jakiś czas przy każdej z 60 filii Biblioteki stanął książkomat. Pracownicy Biblioteki Kraków uczulają, że do książkomatów nie można zamawiać gier planszowych oraz prasy. Książki będą dostarczane do nich od poniedziałku do piątku.

W Rzeszowie powstał książkomat. To pierwsze takie urządzenie na Podkarpaciu