Wiosenny redyk zagości w kalendarzu Szczawnicy
Małopolska Szczawnica to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w regionie, oferujące turystom wiele atrakcji. Jedną z ciekawszych jest z pewnością jesienny redyk. W ubiegłym roku wydarzenie zorganizowano 12 października. Wówczas ulicami miasta przemaszerowało 1,5 tys. owiec wraz z bacami, juhasami i psami pasterskimi. Całość obserwował oczywiście pokaźny tłum zgromadzonych gości. To wszystko w malowniczym otoczeniu Pienin i Beskidów. Jesienny redyk w Szczawnicy jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Dlaczego redyk organizowany jest jesienią?
Polecany artykuł:
Wypas owiec tradycyjnie rozpoczyna się 23 kwietnia, na który przypada dzień św. Wojciecha, a kończy 29 września w dzień św. Michała Archanioła. Redykiem nazywamy więc uroczyste wyjście na wypas i zejście pasterzy ze stadami owiec.

Gmina w 2025 roku zorganizuje dwa redyki. Nowością będzie redyk wiosenny w Szczawnicy, który będzie nieco odrębny od tego jesiennego i nawiąże do wspomnianej daty 23 kwietnia, kiedy pasterze zwyczajowo wyprowadzają owce na hale.
Jak informuje Józef Michałek w publikacji „Górale dziedzicami pasterskich tradycji Wołochów”, redyk w kulturze pasterskiej postrzegano jako największe święto wsi. Gospodarze przed wypasem przystępowali do spisywania owiec, które oddawali na cały sezon bacom.
Redyk wiosenny 2025 w Szczawnicy zostanie zorganizowany w czwartek, 1 maja w Jaworkach. Wydarzenie odbędzie się przy scenie plenerowej pod Homolami. Gmina nie podała jeszcze szczegółów imprezy. Na miejscu oprócz oprawy muzycznej i stad owiec z pewnością możemy spodziewać się twórców ludowych, kół gospodyń wiejskich czy licznych lokalnych firm i instytucji, które już zaproszono do współpracy przy tworzeniu wiosennego redyku w Szczawnicy-Jaworkach 2025.
Redyk Wiosenny przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. To ukłon wobec tradycji, pasterzy i ich wysiłku i trudu. Tegoroczna edycja Redyku na Jaworkach to powrót do korzeni, bowiem ostatni Wielki Redyk Wiosenny na tym terenie odbył się 3 maja 1972 roku – informuje Centrum Kultury Sportu i Promocji w Szczawnicy.