Jak obniżyć podatek? O tych ulgach PIT warto wiedzieć
PIT, czyli roczne zeznanie podatkowe złożyć należy do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, Można to zrobić tradycyjnie lub online złożyć tzw. e-PIT. Osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć podatek powinny bacznie przyjrzeć się dostępnym ulgom. Najpopularniejsze to:
- ulga na dziecko
- ulga termomodernizacyjna
- ulga rehabilitacyjna
- ulga na internet
- ulga dla młodych
- ulga na terminal
- ulga dla pracujących seniorów
- ulga dla rodzin 4+
- ulga abolicyjna.
Mniej osób wie natomiast o uldze na IKZE, na zabytki, na robotyzację, dla inwestujących w ASI, na ekspansję czy na sponsoring. Część z nich znajdziemy w swoim zeznaniu automatycznie, jednak część musimy zaznaczyć sami. Niewiele osób ma też świadomość, że od podatku można odliczyć na przykład zakup sprzętu AGD, a dokładnie, jak precyzuje ustawa: rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego. A jakim przypadku?
Masz faktury? Zyskaj w trakcie rozliczania PIT
Wypełniając PIT 2024 za rok podatkowy 2023 warto pamiętać o uldze mieszkaniowej. Mogą z niej skorzystać płacące podatki osoby fizyczne, które w ciągu trzech lat od sprzedaży mieszkania czy innej nieruchomości poniosły wydatki na tak zwane własne cele mieszkaniowe, czyli zakup, remont czy też wyposażenie nowej nieruchomości. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji i posiadamy faktury na zakup na przykład sprzętu AGD, możemy go odliczyć w zeznaniu podatkowym. Oprócz AGD można też odliczyć inne elementy wyposażenia, jak między innymi meble kuchenne czy łazienkowe (również te na wymiar) czy oświetlenie. Dokładnie sprecyzowane jest to w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawie o PIT. Co ważne, sprzedaż mieszkania i zainwestowanie środków z niej płynących w ciągu trzech lat jest okazją do uniknięcia 19-proc. stawki podatkowej od dochodu ze sprzedaży. Ulgę mieszkaniową możemy uwzględnić w PIT-39.