Zamek w Lanckoronie

i

Autor: Urząd Gminy Lanckorona/Wikipedia Commons, Januszk57

Wiadomości z regionu

Strzegł granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Niedługo otwarcie atrakcji turystycznej w Małopolsce

2024-01-08 17:01

Zakończył się pierwszy etap restauracji ruin zamku w Lanckoronie, poinformował wójt tej gminy Tadeusz Łopata. Przeprowadzono m.in. prace konserwatorskie i restauratorskie przy basztach, roboty budowlane przy zachowanych murach i zrekonstruowano dawny most.

Małopolska. Zakończył się 1. etap restauracji ruin zamku w Lanckoronie

Pierwszy etap jest zakończony, powiedział samorządowiec z Lanckorony. Prace, które rozpoczęły się latem ubiegłego roku, objęły roboty konserwatorskie i restauratorskie przy basztach, roboty budowlane przy zachowanych murach wraz z częściowym ich uzupełnieniem, a także rekonstrukcję mostu według rysunków z końca XVIII wieku. Chcielibyśmy od marca umożliwić zwiedzanie ruin zamku dla grup, które zarezerwują wizytę, dodał samorządowiec. Tadeusz Łopata powiedział, że do resortu kultury samorząd złożył już wniosek o dofinansowanie dalszych prac. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia,– dodał. Jak zaznaczył, obecnie najpilniejsze będą dokładne badania południowej strony otoczenia zamku. Wójt w tej chwili nie jest w stanie powiedzieć, jak długo potrwają dalsze prace. Jest to zależne od zapewnienia ich finansowania.

Perła Małopolski skrywa wiele niespodzianek

Cały projekt pierwotnie opiewał na 16 mln zł. Lanckorona otrzymała już około 7 mln zł. Wiele wskazuje na to, że finalna kwota może być wyższa. Wójt wskazał bowiem, że, gdy prace prowadzone są w przestrzeni zabytku, to na wykonawcę mogą czekać – jak się wyraził - niespodzianki. Tak było przy północnej ścianie. Przy odkrywce pojawiły się mury wzniesione jeszcze przez Zebrzydowskich. To jest zabytek; gdzie się nie zacznie, tam można się spodziewać kolejnych odkryć, wyjaśnił. Podkreślił zarazem, że takie znaleziska mają wpływ na wzrost kosztów. Przed startem prac ruiny były w złym stanie. Znaczną część zniszczyły korzenie drzew. Niekorzystne był porastanie mchem, trawą i drobnymi krzewami. Spomiędzy kamieni wykruszała się zaprawa.

Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 roku król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 roku. Wzniesiony został tu wówczas zamek na planie prostokąta z cylindryczną wieżą. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1366 roku Strzegł on granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Badania archeologiczne dowiodły jednak, że już we wczesnym średniowieczu istniał tam gródek drewniano-ziemny. W 1410 roku za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa. Zamek należał m.in. do rodu Lanckorońskich, Zebrzydowskich i Czartoryskich i Wielopolskich. Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 r. konfederaci opanowali zamek. W 1771 r. został on jednak oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Dziś, to obok wspaniałego rynku, ogromna atrakcja turystyczna.

ZOBACZ TAKŻE: Te atrakcje turystyczne powstały w Małopolsce w 2023 roku. Są prawdziwym hitem!

Orszak Trzech Króli 2024 w Krakowie