Spis treści
Leonidy 2020. Czym są?
Leonidy wraz z perseidami są jednym z najpopularniejszych rojów meteorytów, które można obserwować gołym okiem na naszym niebie. Te spadające gwiazdy są pozostałością po komecie Tempel-Tuttle. Obserwując Leonidy trzeba być bardzo czujnym. Meteoryty bowiem poruszają się z prędkością do 72 km/s. Leonidy to zdecydowanie jedno z najciekawszych zjawisk, które można dostrzec na niebie jesienią.
Kiedy obserwować Leonidy?
Leonidy można obserwować od 10 do 23 listopada. Maksimum ich roju przypada jednak na noc z 17 na 18 listopada. Nad Polską będzie można zaobserwować nawet tysiąc spadających gwiazd na godzinę. Jest jednak jedno ale. Jak czytamy na profilu "Z głową w gwiazdach", Leonidy nie będą tak widoczne, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.
Problem z Leonidami polega na tym, że okres ich najlepszej aktywności przypada na 1-4 lat po zbliżeniu komety do Słońca. Wtedy przelatujemy przez strumień świeżej materii, które daje niezwykłe efekty. Ostatnie zbliżenie komety Tempel-Tuttle do Słońca miało miejsce w 1998 roku. Efekt tego był taki, że w latach 1999, 2000, 2001, 2002 na niebie Leonidy zapewniały spektakularny widok. W noc maksimum można było obserwować nawet 3000 zjawisk na godzinę. To daje prawie jednego meteor na sekundę! - czytamy na Facebooku.
Co to oznacza? Że na spektakularny rój Leonidów trzeba poczekać do 2032 roku...
Leonidy 2020. Jak obserwować?
Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinniśmy zrezygnować z patrzenia w niebo. Rój Leonidów można obserwować gołym okiem, nie będzie więc nam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy spojrzeć nisko w kierunku północno-wschodniego horyzontu w pobliże gwiazdozbioru Lwa. Aby go znaleźć, mogą pomóc różne aplikacje, np.:
- Sky Map
- Sky Safari
- Stellarium Mobile Sky Map