spadające gwiazdy

i

Autor: Pixaby Leonidy 2020. Przed nami kolejna noc spadających gwiazd. Kiedy je obserwować?

Leonidy 2020. Przed nami kolejna noc spadających gwiazd. Kiedy je obserwować?

2020-11-17 10:19

Lubicie patrzeć w niego? To mamy dla Was świetną wiadomość. Właśnie trwa rój Leonidów. To jedno z najciekawszych zjawisk, jakie można obserwować na niebie w listopadzie.

Spis treści

  1. Leonidy 2020. Czym są?
  2. Kiedy obserwować Leonidy?
  3. Leonidy 2020. Jak obserwować?

Leonidy 2020. Czym są?

Leonidy wraz z perseidami są jednym z najpopularniejszych rojów meteorytów, które można obserwować gołym okiem na naszym niebie. Te spadające gwiazdy są pozostałością po komecie Tempel-Tuttle. Obserwując Leonidy trzeba być bardzo czujnym. Meteoryty bowiem poruszają się z prędkością do 72 km/s. Leonidy to zdecydowanie jedno z najciekawszych zjawisk, które można dostrzec na niebie jesienią.

Nowi mieszkańcy sadeckiej gadziani. Na świat przyszły gekony paskowane

Kiedy obserwować Leonidy?

Leonidy można obserwować od 10 do 23 listopada. Maksimum ich roju przypada jednak na noc z 17 na 18 listopada. Nad Polską będzie można zaobserwować nawet tysiąc spadających gwiazd na godzinę. Jest jednak jedno ale. Jak czytamy na profilu "Z głową w gwiazdach", Leonidy nie będą tak widoczne, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

Problem z Leonidami polega na tym, że okres ich najlepszej aktywności przypada na 1-4 lat po zbliżeniu komety do Słońca. Wtedy przelatujemy przez strumień świeżej materii, które daje niezwykłe efekty. Ostatnie zbliżenie komety Tempel-Tuttle do Słońca miało miejsce w 1998 roku. Efekt tego był taki, że w latach 1999, 2000, 2001, 2002 na niebie Leonidy zapewniały spektakularny widok. W noc maksimum można było obserwować nawet 3000 zjawisk na godzinę. To daje prawie jednego meteor na sekundę! - czytamy na Facebooku.

Co to oznacza? Że na spektakularny rój Leonidów trzeba poczekać do 2032 roku...

Leonidy 2020. Jak obserwować?

Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinniśmy zrezygnować z patrzenia w niebo. Rój Leonidów można obserwować gołym okiem, nie będzie więc nam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy spojrzeć nisko w kierunku północno-wschodniego horyzontu w pobliże gwiazdozbioru Lwa. Aby go znaleźć, mogą pomóc różne aplikacje, np.:

  • Sky Map
  • Sky Safari
  • Stellarium Mobile Sky Map
Posłuchaj, czym jest histerektomia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?