Spis treści
Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem Krakowa?
W niedzielę, 7 kwietnia odbyły się w Polsce wybory samorządowe. W samym Krakowie mieszkańcy miasta ruszyli do urn wyborczych, aby wybrać nowego prezydenta oraz przedstawicieli do Rady Miasta Krakowa, oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego. Według badania exit poll, które Ipsos opublikował o godz. 21.00, do drugiej tury w starciu o fotel prezydenta Krakowa znaleźli się Łukasz Gibała z wynikiem 28,4 proc. głosów oraz Aleksander Miszalski z wynikiem 39,4 proc. głosów. Przyjrzeliśmy się politykom, którzy będą się ubiegać w stolicy Małopolski o ten urząd.
Łukasz Gibała kandydował na prezydenta Krakowa po raz trzeci
W wyborach samorządowych 2024 Łukasz Gibała startował jako bezpartyjny kandydat startujący z KWW Łukasza Gibały, Kraków dla Mieszkańców. To już kolejna próba polityka zdobycia tego urzędu. Po raz pierwszy jako kandydat na prezydenta stolicy Małopolski startował w wyborach samorządowych w 2014 r. Wówczas uplasował się na trzecim miejscu, zyskując 11,16 proc. głosów. Nieco więcej głosów uzyskał w 2018 r., bo aż 17,14 proc. poparcia. Jednak ten wynik również zapewnił mu trzecie miejsce, bez szans na drugą turę wyborów. Tegoroczne wybory samorządowe była trzecią próbą Łukasz Gibały na zdobycie urzędu prezydenta Krakowa.
Kim jest Łukasz Gibała? To on zmierzy się z Aleksander Miszalskim w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa
Łukasz Gibała to rodowity krakowianin. Urodził się w 1977 r. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Po ukończeniu studiów prowadził własną działalność gospodarczą w dwóch przedsiębiorstwach, działających w branżach informatycznej i turystycznej – TravelTECH i TravelOVO. Jego przygoda z polityką zaczęła się w 2007 r., kiedy uzyskał mandat poselski z ramienia PO. W trakcie tej kadencji był członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a także Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W 2012 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, jednak już w 2013 r. opuścił szeregi PO i przeszedł do Ruchu Palikota. Z członkostwa w partii zrezygnował w 2014 r.
Po wyborach samorządowych w 2014 Łukasz Gibała założył stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców (wcześniej znane pod nazwą Logiczna Alternatywa). W 2018 r. został radnym Krakowa. Poza tym jest prowadzi firmę, która produkuje pod miasta m.in. filamenty do druku 3D. Prywatnie jest siostrzeńcem Jarosława Gowina.