Kopciuchy

i

Autor: źródło: facebook J. Zawodnik

Wiadomości

Będzie łatwiej przejść przez proces wymiany ciepła w Małopolsce. Pomogą w tym specjalni operatorzy

2023-11-22 17:37

Koniec z zawiłościami formalnymi przy wymianie kopciuchów w Małopolsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł w środę, 22 listopada umowy z operatorami w ramach programu "Czyste Powietrze". Mają oni bezpłatnie przekonać i wspomóc Małopolan w procesie wymiany źródła ciepła.

Małopolska. Jak uzyskać dofinansowanie w programie "Czyste Powietrze"?

Zadaniem operatorów będzie szukanie mieszkańców kwalifikujących się do programu, a także późniejsze wsparcie ich w przejściu procesu wymiany kopciuchów i termomodernizacji budynków. Operatorzy programu "Czyste Powietrze" będą obsługiwali pięć regionów Małopolski.

- Inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Małopolsce - polegająca na współpracy z tzw. operatorami, czyli rzetelnymi doradcami, którzy bezpłatnie pomogą w zaplanowaniu, realizacji i rozliczeniu inwestycji potencjalnym beneficjentom podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania w programie "Czyste Powietrze" - ma wzmocnić dotychczasowe działania i jeszcze bardziej przyspieszyć tempo realizowanych termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Testujemy takie rozwiązania w różnych modelach organizacyjnych w 3. województwach - mówi Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków oraz wiceprezes NFOŚiGW.

Małopolski pilotaż oparty jest na współpracy w tym zakresie zarówno z podmiotami wyłonionymi przez NFOŚiGW w konkursie, jak i gminami, które również podjęły się roli operatora. Pozostałe pilotaże realizowane są w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

- Każda forma wsparcia mieszkańców w procesie wymiany starych urządzeń grzewczych jest niezwykle cenna. Małopolska testuje nowy model współpracy między urzędami, mieszkańcami, a przedsiębiorcami. Wspólnie zależy nam na poprawie jakości powietrza, ale wiemy, że dla wielu mieszkańców zawiłości proceduralne stanowią pewną przeszkodę w staraniu się o dotacje. Dziś przychodzimy z kolejnym rozwiązaniem. Angażujemy firmy, które sprawnie i bezpłatnie przeprowadzą mieszkańca przez cały proces ocieplenia budynku, czy wymiany pieca. Pomogą pozyskać i rozliczać dotację, a inwestycje w ekologię zaprocentują czystszym środowiskiem - podkreśla Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Łączny budżet na działania operatorów w trzech pilotażach to 20 milionów złotych. Zawarte umowy obowiązują do marca 2026 roku.

QUIZ. Znasz te piosenki? Który piosenkarz wylansował ten hit w czasach PRL?
Pytanie 1 z 14
„Dni, których nie znamy”
Wpadki marszałka Hołowni

Zapomniany tunel w Małopolsce. Zginęło w nim 120 osób [GALERIA]