Kawa

i

Autor: Pixabay Kawa już nie stawia na nogi? Jest na to sposób

Porady

Masz wrażenie, że kawa nie działa? Dodaj szczyptę tej przyprawy, a od razu staniesz na nogi

2023-12-20 13:46

Czarna, z mlekiem, słodzona lub nie, parzona, sypana, z ekspresu - większość z nas zaczyna dzień od kawy i później jeszcze wielokrotnie w ciągu dnia po nią sięga. Problem zaczyna się wtedy, kiedy pijemy jej coraz więcej, lecz mamy wrażenie, że jej pobudzające działanie zniknęło. Istnieje pewien sposób, aby przywrócić kawie energetyczną moc. Wystarczy dodać szczyptę tego, co niemal każdy z nas ma w kuchni i absolutnie nie chodzi o cukier.

Kawa już nie stawia na nogi? Jest na to sposób

Kiedyś krążył mit, że kawa nie jest zdrowa, szczególnie dla osób z problemami z ciśnieniem. Dziś już wiadomo ma ona prozdrowotny wpływ, odgrywa istotną rolę w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego i nawet osoby z nadciśnieniem mogą sięgać po jedną filiżankę dziennie. Uważano również, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Okazuje się, że to również mit, gdyż de facto zwiera pewną ilość magnezu, jednak nie na tyle dużą, aby traktować ją jako dobre źródło tego składnika. Jedyne osoby, które faktycznie powinny unikać kawy to te z wrzodami żołądka i chorobą refluksową. Mówiono również, że kawa odwadnia i choć rzeczywiście działa moczopędnie, picie odpowiedniej ilości wody nie spowoduje odwodnienia. Dla wielu osób kawa jest nie tylko napojem, ale i rytuałem pobudzającym do działania ze względu na zawartość kofeiny. Dla przykładu espresso ma około 200 mg kofeiny, a kawa parzona ok. 50 mg. Problem w tym, gdy nasz organizm przyzwyczai się do tych dawek i nie będzie już reagował na kawę tak, jakbyśmy chcieli. Jest jednak sposób by sprawić, że kawa znów doda nam "kopa" energetycznego. Wystarczy dodać do niej szczyptę kurkumy.

Jak działa kawa z kurkumą? Czy wszystkie osoby mogą ją pić?

Trudno zliczyć, ile pozytywnych właściwości ma kurkuma. Zbija poziom złego cholesterolu, oczyszcza krew, działa przeciwzapalnie, wspiera pracę wątroby, trzustki, pomaga przy zapaleniu zatok, działa przeciwgorączkowo, ma też dużo żelaza przydatnego na przykład przy anemii, usuwa wolne rodniki przez co opóźnia starzenie, a także ogranicza mnożenie się komórek nowotworowych. Mówi się o niej, że jest naturalnym antybiotykiem. Co da nam natomiast dodanie kurkumy do kawy? Okazuje się, że wpłynie pozytywnie na nasz nastrój, a to z kolei na przeciwdepresyjne działanie kurkuminy w połączeniu z kofeiną z ziaren kakaowca. Jeśli więc mamy wrażenie, że kawa nie działa na nas, jak dotąd, warto wsypać do kawy odrobinę tej żółtej przyprawy. Na pewno nie wpłynie to na jej smak, a może przynieść wiele korzyści.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny suszonych grzybów 2023. Za ile kupimy grzyby na Święta Bożego Narodzenia?

Circle K. Pyszna kawa z mocą pomagania