Matura z polskiego 2023 startuje. Co trenduje w sieci?
Równo o 9.00 w całej Polsce maturzyści otworzą arkusze i dowiedzą się, jaki temat został wybrany na tegoroczną maturę z polskiego i jakich lektur dotyczą zadania. Zarówno dla matury w formule 2015, jak i 2023 topowe lektury to: III cz. "Dziadów", "Wesele", "Pan Tadeusz" i "Lalka". Która z nich najbardziej "trenduje" w sieci? Okazuje się, że najchętniej wyszukiwanym hasłem w czwartek rano, 4 maja jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Czy właśnie ten dramat młodopolski będzie grał główną rolę na maturze? Patrząc na dane wyszukiwania pod kątem województw widać, że Podlasie dość mocno szuka motywu przemiany i rodziny.
Matura z języka polskiego 4 maja 2023 roku odbędzie się w dwóch formułach: 2023 - dla absolwentów czteroletnich szkół ponadpodstawowych oraz 2015 - dla absolwentów trzyletnich liceów (czyli uczniów po gimnazjum) oraz czteroletnich techników. Formuły te różnią się w zasadniczy sposób.
Matura z polskiego w formule 2023. Co będzie na egzaminie? Czego się spodziewać?
Matura pisemna z polskiego będzie składała się z trzech części. W pierwszej trzeba będzie odpowiedzieć na pytania do dwóch tekstów oraz napisać notatkę syntetyzującą. Druga część matury z polskiego to tekst historyczno-literacki. Tam znajdą się pytania do lektur, epok, pojęć z teorii literatury, a także zadania związane z analizą i interpretacją wierszy. Ostatnia część matury pisemnej to długa forma pisemna - wypowiedź argumentacyjna, która musi liczyć co najmniej 300 słów. W pracy będzie trzeba odwołać się do lektury obowiązkowej, innej wybranej przez siebie lektury lub podanego wiersza oraz dwóch kontekstów pogłębiających analizę omawianych utworów. Kontekst to dodatkowa informacja, która pozwala lepiej zinterpretować daną lekturę i jest z nim ściśle związana (tylko wtedy jest on funkcjonalny, a jest to istotny wymóg). Wśród kontekstów można użyć m. in. literackiego, biograficznego, mitologicznego, historycznego czy filozoficznego.
Matura z języka polskiego w formule 2015. Jakie zadania będą w arkuszu egzaminacyjnym?
Matura z języka polskiego w formule 2015 będzie składała się z dwóch części, tak zwanego czytania ze zrozumieniem i wypowiedzi pisemnej. Pierwsza część tej matury to dwa teksty i pytania do nich, które jednocześnie mogą nawiązywać do wiedzy merytorycznej, na przykład stylów, funkcji językowych czy środków stylistycznych. Oprócz tego na pewno należy spodziewać się zadania polegającego na napisaniu streszczenia, a także fragmentu lektury obowiązkowej (tzw. "ogwiazdkowanej") do rozpoznania. Druga część to wypowiedź argumentacyjna na zadany temat w nawiązaniu do podanego fragmentu lub wiersza.
Matura z polskiego 2023. Co będzie a arkuszu? Jaki będzie temat wypracowania? Oto przewidywania nauczycieli!
Nauczyciele i egzaminatorzy chętnie dzielą się swoimi przewidywaniami odnośnie zbliżającej się matury z języka polskiego - również w sieci. Co będzie na maturze z polskiego? Jaka będzie lektura? Jakiego motywu będzie dotyczyło wypracowanie? Szczęście, społeczeństwo, władza, dom, przyroda, miłość, patriotyzm, bunt i przemiana - to najczęściej pojawiające się toposy na maturalnej giełdzie typów i przewidywań. Z lektur dla obu formuł typujący nauczyciele najczęściej stawiają na nieśmiertelną "Lalkę" Bolesława Prusa bądź na III cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jak będzie naprawdę? O tym maturzyści przekonają się już za kilkanaście dni - w czwartek, 4 maja o godz. 9.00, bo o tej właśnie godzinie maturom powiemy: start!