Miesiąc Fotografii w Krakowie w nowym formacie. Potrwa nawet do końca wakacji

i

Autor: pixabay.com

Miesiąc Fotografii w Krakowie w nowym formacie. Potrwa nawet do końca wakacji

2020-05-18 10:11

Najnowsza edycja MFK staruje już 21 maja. Edycja nietypowa, którą organizatorzy potraktowali jako wyzwanie i okazję do zmiany formatu wydarzenia. Co roku artyści chcą pokazać na wystawach aktualne zjawiska, o których się mówi i pisze. Tym razem głównym tematem będzie pandemia i jej ekonomiczne oraz społeczne konsekwencje.

Kuratorzy i artyści zaproszeni do udziału poruszą między innymi tematy: kryzys klimatyczny, alienacja, lęk o przyszłość, radykalizm czy manipulacja za pomocą obrazów. Część wystaw przybierze nowe, nieoczekiwane formy: książki, strony internetowej czy serii interwencji artystycznych zarejestrowanych przez artystów w miejscu ich zamieszkania. Klasyczne wystawy otwierane będą sukcesywnie, w miarę dostępności galerii i muzeów, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Wydarzenia towarzyszące - wykłady, rozmowy, spotkania, prezentacje, warsztaty - odbędą się w wersji on-line. Będzie to najdłuższa, bo trwająca nawet cztery miesiące i najbardziej innowacyjna edycja Miesiąca Fotografii.

Jak mówi Joanna Gorlach dyrektorka festiwalu - nowa sytuacja ujawniła drzemiące w nas od dawna emocje niepewności, niepokoju i lęku. Pracę nad koncepcją programu tegorocznej i kolejnych edycji festiwalu do 2022 roku oparliśmy na postulacie konieczności przyjęcia odpowiedzialności i zmian, które są nieuchronne, ale dają szansę na budowanie nowych wartości. Podchodzimy do tego wyzwania z otwartością, ciekawością i świadomością, że tylko od nas samych i naszych wysiłków zależy, jakie będzie wspólne jutro.

Wydarzenia podzielone zostaną na kilka pasm tematycznych, gdzie głos zabiorą zarówno badacze nowych form komunikacji z Laboratorium Narracji Wizualnych, jak i pisarze, psychologowie, filozofowie, kulturoznawcy, badacze mitów i przyszłości. W centrum ich rozważań znajdą się fotografia w obliczu katastrofy, dokument i bunt, rozmowy o współdziałaniu, (samo)pomocy oraz sztuce jako narzędziu oporu i zmiany czy też opowieść o gniewie i złości. To wszystko w formie wykładów, esejów wizualnych i panelowych dyskusji. Do współpracy zostali zaproszeni między innymi Anna Bas, Łukasz Lamża, Agnieszka Sural czy Urszula Zajączkowska.

18. edycja Miesiąca Fotografii rozpocznie się 21 maja i potrwa przynajmniej do końca wakacji. Oficjalne otwarcie, połączone z dyskusją "Fotografia w obliczu katastrofy. Dokument i bunt" (prowadzenie: Magda Kownacka, uczestnicy: Sebastian Cichocki, Karolina Gembara, Witek Orski, Agnieszka Rayss) odbędzie się o godz. 20:00 na fanpage'u festiwalu.

Z kolei w piątek, 22 maja, o godz. 20:00 czeka nas "Fotografia post-ludzka: obrazowanie świata w epoce sztucznej inteligencji", czyli rozmowa Witka Orskiego z Joanną Żylińską. Informacje o terminach wystaw i wydarzeń można śledzić na kanałach społecznościowych (facebook.com/photomonth, instagram.com/krakowphotomonth) lub na stronie www.photomonth.com.

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie jest finansowany z dotacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.

Posłuchaj dlaczego warto sięgać po kwiaty i owoce głogu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Spływ rzeką Dłubnią
Sonda
Twoje ulubione miejsce na wypoczynek to: