Bari a wątek polski. "Miasto smaków" należało do królowej Bony
Bari leży w południowych Włoszech, jest stolicą regionu Apulia i jednocześnie największym miastem nad Morzem Adriatyckim. Ze względu na swoją lokalizację pełni rolę dużego portu wojennego, handlowego i pasażerskiego. Tym samym stanowi ważny ośrodek przemysłowy i handlowy w państwie, ale także odgrywa niebagatelną rolę na mapie kulturalnej kraju. Jego historia sięga starożytności, niemniej za okres największego rozwoju przyjmuje się VI - X w., kiedy Bari było największym portem południowo-wschodniej Italii. W średniowieczu przez jakiś czas miasto znajdowało się pod panowaniem Bizancjum, a następnie w okresie wypraw krzyżowych pełniło funkcję punktu zbornego rycerzy chrześcijańskich. Wówczas stało się zamożną republiką, której głównym źródłem dochodu był handel morski.
Bari ma też na swoim koncie "epizod polski" - w 1524 r. po śmierci księżnej Izabeli Aragońskiej miasto odziedziczyła Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego i królowa Polski w latach 1518-1557. To właśnie z jej polecenia Vincenzo Massilo, włoski prawnik mieszkający w Krakowie, stworzył kodeks prawa zwyczajowego włoskiego miasta. Ponadto zgodnie z testamentem Bony Bari miało trafić w ręce jej syna Zygmunta II Augusta. Po śmierci królowej nie udało się jednak utrzymać Polakom kontroli nad włoskimi posiadłościami.
Bari ze względu na swoją lokalizację bywa nazywane "bramą na Wschód" oraz "perłą Adriatyku". Niektórzy stosują też określenie "miasto smaków" ze względu na bogactwo kulinarnych pyszności, jakich można skosztować w tamtejszych knajpach. Smażona polenta - sgagliozze, pizza z mąki i ziemniaków - pizza di patate, włoskie danie z bakłażana - parmigiana, burrata czy makaron orecchietta to tylko kilka przysmaków, z których słynie region. Dla wielbicieli kulinariów Bari to prawdziwy raj.
Bari - "miasto smaków" i "perła Adriatyku" w jednym. Jakie atrakcje oferuje włoskie miasto?
Atrakcje "miasta smaków". Co warto zobaczyć w Bari?
Z całą pewnością Bari należy do bardzo urokliwych miast, które ze względu na swoje nadmorskie położenie, potrafią zachwycić malowniczymi widokami nawet najbardziej wymagającego turystę. Już sam spacer po tamtejszych wąskich uliczkach Starego Miasta - Bari Vecchia - czy po promenadzie stanowi nie lada atrakcję. Będąc w "mieście smaków", grzechem byłoby jednak nie zajrzeć do romańskiej bazyliki św. Mikołaja (gdzie znajduje się grobowiec królowej Bony) oraz do romańsko-gotyckiej katedry św. Sabina - to dwie najważniejsze świątynie w mieście. Zdecydowanie warto zobaczyć także wybudowany w XI wieku zamek księcia Fryderyka II Szwabskiego - Zamek Castello Normanno-Svevo, budynek Fortino di Sant'antonio czy Teatro Margherita. Jak wyglądają te i inne atrakcje Bari, zobaczycie w naszej galerii.
Bari-Kraków. Ile trwa lot?
Z lotniska Kraków Balice do Bari odbywają się rejsy regularne. Lot samolotem ze stolicy Małopolski nad największe miasto położone nad Adriatykiem trwa tylko 1 godzinę i 55 minut. Połączenia obsługuje Ryanair.