Krótka historia Tuluzy. Z czego słynie to francuskie miasto?
Tuluza to francuskie miasto, położone w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Garonną i Kanałem Południowym. Jest stolicą regionu Oksytania i głównym ośrodkiem przemysłu lotniczego i kosmicznego w państwie. To właśnie na obrzeżach Tuluzy znajduje się centrum kultury naukowej poświęcone astronomii i astronautyce Cité de l’espace. Miasto jest także siedzibą Airbus S.A.S. - największego europejskiego producenta samolotów pasażerskich oraz Aerospace Valley – francuskiej grupy firm inżynierii lotniczej i ośrodków badawczych. Tuluza może się również pochwalić jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie, który został założony w 1229 r. przez Ludwika IX Świętego.
Historia Tuluzy sięga starożytności. Wówczas na jej obecnych terenach istniał ośrodek celtyckiego plemienia Wolków Tektosagów - Tolosa. Pod koniec II w. p.n.e. został on podbity przez Rzym i znalazł się w prowincji Galia Narbońska. W czasie Wielkiej Wędrówki Ludów trafił w granicę królestwa Wizygotów, a następnie w 507 r. miasto zostało zdobyte przez Franków i stało się stolicą Akwitanii, a potem od IX w. - hrabstwa Tuluza, które obejmowało również Prowansję. Z kolei w 1271 r. Tuluza została włączona do domeny królewskiej, czyli tych gruntów, które bezpośrednio przynależały do władcy Francji, i stała się siedzibą parlamentu. Na XV i XVI w. przypadł rozkwit miasta, a na XIX dalszy wzrost jego znaczenia w państwie.
Tuluza określana jest "różowym miastem" (la ville rose) ze względu na kolor cegły wielu budynków wzniesionych w centrum miasta. Bywa także nazywana "miastem fiołków", ponieważ słynie z upraw właśnie tych kwiatów. Można się także spotkać się z wyrażeniem "Paryż w miniaturze", które używane jest z powodu podobieństw architektonicznych do stolicy Francji.
Tym, co wyróżnia Tuluzę, jest z całą pewnością tamtejsza kuchnia, w której wyczuwalne są inspiracje sztuką kulinarną Hiszpanii. W mieście nie brakuje również charakterystycznych dla tego sąsiedniego kraju barów tapas. Do tradycyjnych dań, które koniecznie trzeba spróbować w "różowym mieście" należy cassoulet - wolno gotowany gulasz warzywno-mięsny, którego obowiązkowym składnikiem jest biała fasola. Lokalnym przysmakiem jest też saucisse de Toulouse, czyli kiełbasa z francuskiej wieprzowiny.
Co warto zobaczyć w "różowym mieście"? Atrakcje Tuluzy
Podczas wizyty w Tuluzie z pewnością warto zobaczyć kilka tamtejszych świątyń: największy romański kościół we Francji, czyli Bazylikę św. Saturnina, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, katedrę Św Stefana (XII–XIII w.) oraz klasztor i kościół Jakobinów (XIII–XIV w.). Miejscem, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas pobytu jest także Place du Capitole – plac, pośrodku którego stoi wzniesiony w XVIII w. w stylu neoklasycznym gmach - Capitole, będący siedzibą władz miasta. Nie sposób opuścić Tuluzy bez wizyty we wspomnianym już centrum kosmicznym Cité de l’espace, w muzeum sztuki, które mieści się w dawnym klasztorze - Musee des Augustins oraz w muzeum lotnictwa - Musée Aeroscopia. Te i inne atrakcje "różowego miasta" zobaczycie w naszej galerii.
O tym francuskim mieście mówią, że to Paryż w miniaturze. Poznajcie Tuluzę!
Kraków-Tuluza. Ile trwa lot?
Z lotniska Kraków-Balice do Tuluzy odbywają się rejsy regularne. Czas lotu wynosi 2 godziny i 35 minut. To bezpośrednie połączenie obsługuje irlandzki przewoźnik Ryanair.
![Kraków Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BTU2-NEcv-G6Vb_krakow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)