Pędy chmielu

i

Autor: Pexels/Wikipedia Commons, Bernd Haynold Pędy chmielu właśnie pojawiają się w lasach i terenach zielonych

Ciekawostki

Można dostać nawet 4 tys. zł za kilogram! W Polsce właśnie wyrasta najdroższe warzywo na świecie

2024-03-28 15:43

Młodziutkie pędy chmielu kojarzą się z... piwem. Paradoksalnie jednak niewiele mają z nim wspólnego. Ta nowalijka rośnie w Polsce dziko w lasach, ogrodach i zagajnikach. Pędy chmielu pojawiają się wczesną wiosną, a dlaczego warto wiedzieć, jak wyglądają i jakie zielone zakątki lubią? Otóż na przykład w Niemczech za kilogram pędów chmielu trzeba zapłacić nawet 1000 euro za kilogram!

Pędy chmielu na wagę złota. Gdzie lubią rosnąć?

Młode pędy chmielu nie są u nas wcale popularne, choć należą do produktów luksusowych. Nowalijka niczym trufle czy kawior? W smaku są lekko gorzkawe i orzechowe, podobne do szparagów. Najpopularniejszy sposób ich przyrządzania do smażenie na maśle. Surowe przyrządza się jako surówki. Już Pliniusz Starszy - ur. 23 r. n.e. pisarz i historyk rzymski - w „Historii Naturalis” wymienia chmiel jako delikatną jarzynę. Paradoksalnie większość ludzi traktuje je jak zwykły chwast i rozdeptuje podczas leśnych spacerów, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że za granicą kilogram może osiągać zawrotną sumę nawet około 1 tys. euro. Najcenniejsze są białe pędy. Trudniej je znaleźć, za to wyrastają najwcześniej - już pod koniec zimy zazwyczaj w marcu. Idąc na spacer warto więc szukać ich w nasłonecznianych i osłoniętych od wiatrów miejscach o żyznej glebie.

Cena za zielony rarytas powala

W jednym z aktualnych ogłoszeń w sieci można przeczytać, że 200 gramów młodych pędów chmielu ścinanych w dniu wysyłki kosztuje 199 zł. Co prawda wysyłka gwarantowana jest w maju 2024 roku, lecz warto pamiętać, że zaczynają rosnąć już teraz. Naprawdę warto więc dokładnie przyjrzeć się temu, co uważamy za najzwyklejszą roślinę

Rozpoznasz miasto z Małopolski po opisie? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją bystrość!

Pytanie 1 z 10
To miasto w Małopolsce określa się mianem "polskiego bieguna ciepła". To oczywiście...
Rolnicy. Podlasie. Niesforne cielaki w Pokaniewie