Kłódki na kładce o. Bernatka

i

Autor: Albin Marciniak/East News Kłódki na kładce o. Bernatka

wiadomości

Muzeum Krakowa poszukuje właścicieli kłódek z kładki o. Bernatka. Chce opowiedzieć ich historię

2024-05-06 15:29

Oryginalna akcja Muzeum Krakowa. Kilka z kłódek z kładki ojca Bernatka zostało ocalonych przez muzealników przed przetopieniem na ławkę. Takie plany mają urzędnicy. Muzeum Krakowa chce jednak wystawić je na ekspozycji. Do tego poszukuje... zakochanych.

Krakowscy muzealnicy szukają zakochanych. Kilka kłódek z kładki ojca Bernatka trafiło do Muzeum Krakowa, gdzie chcą je umieścić na wystawie. Problem w tym, że za niepozornymi kawałkami metalu kryją się ludzkie historie - i je w Muzeum chcą najpierw odkryć.

Sześć kłódek trafi do naszych zbiorów - mówi Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa. - Staną się muzealiami, a w obiektach, które są w muzeum, najciekawsze są często historie. Nie same obiekty właśnie, a to, co za nimi stoi. Sami sobie państwo wyobraźcie, o ile ciekawiej będzie zobaczyć, że to jest kłódka związana z taką czy taką historią. I na przykład związek dalej trwa, a kto wie - może zakończył się małżeństwem?

Dziedzictwo dla potomnych trzeba chronić już teraz - przekonuje Anna Bednarek z Muzeum Krakowa.

Jako muzeum mówimy o historii, ale trzeba pamiętać, że to, co jest dzisiaj, dla kogoś za kilka pokoleń będzie historią. Jeśli więc my dzisiaj nie zatrzymamy, nie ocalimy, to nasi następcy pomyślą: kurczę, szkoda, że oni tego nie zachowali, zobaczylibyśmy, jak to wtedy wyglądało.

Zdjęcia kłódek znajdziecie w social mediach Muzeum Krakowa. Jeśli którąś kojarzycie, możecie napisać albo pójść do Muzeum i podzielić się historią, która zostanie zachowana dla potomnych.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Prezentacja odrestaurowanej taksówki MPK w Krakowie