Muzykoterapia jest metodą terapeutyczną, która daje ogromne możliwości działań muzycznych w pełni dostosowanych do możliwości i potrzeb grupy. Pracownicy Filharmonii Krakowskiej postanowili to wykorzystać i pokazać, że Filharmonia nie tylko pełni funkcję kulturalną, rozrywkową i edukacyjną. Tym samym zastosowanie znajdują tutaj zajęcia z muzykoterapii, wpływające na rozwój umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami.
Naszym celem jest przede wszystkim, żeby oni uczestniczyli w tych zajęciach z zewnątrz, czyli dojechali do Filharmonii. Wyszli ze swoich środowisk, z domu, z DPS-ów, czyli to jest pierwszy wysiłek, który muszą wykonać. Kolejna rzecz, która wiąże się z tym to jest aktywność na zajęciach, czyli muszą pokonać swoje bariery - mówi Olimpia Wyglądacz, muzykoterapeutka i pedagog specjalny.
Podczas zajęć uczestnicy opracowują aranżacje znanych i lubianych utworów.
Na bazie tych piosenek pracujemy, rozmawiamy o nich, o emocjach, które wiążą się z nimi, o słowach, które są dla nich ważne. Naszym celem jest aktywna praca z tekstem, z muzyką, ze śpiewem - dodaje prowadząca zajęcia.
Zajęcia odbywają się w pierwszą środę miesiąca aż do maja przyszłego roku. Głównym celem warsztatów jest stworzenie programu artystycznego, który zostanie wykonany w czerwcu podczas finałowego koncertu wraz z zaproszonymi muzykami. Na chwilę obecną nie są prowadzone zapisy.