Superkomputer działający na Akademii Górniczo Hutniczej stanie się jeszcze mocniejszy! To jedyna maszyna w Polsce która znajduje się na liście 100 najmocniejszych komputerów na świecie, a wkrótce będzie jeszcze potężniejsza.
Fabryka Sztucznej Inteligencji da szansę na to, żebyśmy mogli być dzisiaj postrzegani jako lider cyfryzacji w Europie. Tutaj, w Krakowie, powstaje jedna z pierwszych takich Fabryk w całej Europie. To tutaj trenujemy modele sztucznej inteligencji, które będą pozwalały na to, żeby nam się łatwiej żyło. Na przykład, dzięki lepszej analizie pogody będzie można szybciej przeciwdziałać powodzi, jeśli taka by przyszła. Dzięki prowadzonym obliczeniom będzie ratować życie, między innymi szybciej wykrywając raka. Cyfronet w mocy obliczeniowej "jechał samochodem osobowym", a pieniądze które zapewni rząd na Fabrykę Sztucznej Inteligencji pozwolą na to, żebyśmy się przesiedli do "samolotu" - mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.
Fabryka AI będzie pozwalała na wykorzystanie najnowszych technologii związanych ze sztuczną inteligencją w wielu różnych dziedzinach życia, takich jak analiza zdjęć satelitarnych, medycyna, rolnictwo, a nawet astronomia. Moc obliczeniowa komputera ma wzrosnąć kilkukrotnie, jednak aby z niej skorzystać trzeba będzie najpierw nauczyć się jak ją poskromić.
Trzeba pamiętać, że wykorzystanie takiej technologii jest bardzo dużym wyzwaniem od strony technicznej. Po naszej stronie, po stronie centrum komputerowego, leży ciężar w postaci zapewnienia odpowiedniego poziomu wsparcia, przeszkolenia naszych użytkowników, pokazania im jak wykorzystać takie zasoby obliczeniowe. Podobnie jak normalny człowiek nie wsiądzie do bolidu formuły 1 i nie wykręci najlepszego czasu okrążenia, tak choćby nawet najlepszy naukowiec jeżeli nie będzie odpowiednio przeszkolony, to nie wykorzysta potencjału takiej maszyny - mówi Marek Magryś, zastępca dyrektora Cyfronetu AGH ds. komputerów dużej mocy.
Profesor Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo Hutniczej mówi, że to kluczowy krok w obszarze edukacji. Już teraz odczuwalne są zmiany na rynku pracy spowodowane przez sztuczną inteligencję, dlatego ważne jest, by potrafić przystosować się do zmian i przygotować się na konsekwencje trwającej cyfrowej rewolucji.
My się chwalimy wspaniałymi informatykami, naszą szkołą informatyczną, nasi absolwenci zdobywają laury - nie będzie edukacji w informatyce, nie będzie takiego bumu edukacyjnego na uczelniach, jeżeli nie będziemy mieć takich narzędzi. My nie możemy kształcić informatyków tylko na "pecetach", musimy mieć to, co jest najważniejsze na świecie - najnowocześniejsze technologie - mówi rektor Akademii Górniczo Hutniczej, profesor Jerzy Lis.
Fabryka Sztucznej Inteligencji ma zacząć działać w przyszłym roku.