Pomnik Małego Powstańca

i

Autor: Jan Kowalski, Flickr.com

Wiadomości

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Kiedy obchodzimy nowe święto?

2024-09-09 12:16

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to święto ustanowione 13 lipca 2023 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jak czytamy w ustawie, powstało ono „w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek”. Kiedy obchodzi się Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny?

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny 2024. Kiedy obchodzi się święto?

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Co to za święto? To święto ustanowione 13 lipca 2023 roku przez Sejm. W ustawie czytamy, iż samo święto powstało w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy i hekatomby II wojny światowej, a także zbrodniczej działalności okupantów niemieckich i sowieckich „potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę”. Z okazji Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny 2024 samorządy decydują się na udekorowanie miast flagami państwowymi. Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny obchodzimy 10 września. Dlaczego?

Jak pisze Centralna Biblioteka Wojskowa, 10 września 1943 roku w wielkopolskiej wsi Mosiny Niemcy deportowali polskie dzieci, których rodzice zostali aresztowani po rozbiciu tamtejszych struktur Związku Odwetu (poznański Okręg ZWZ AK).

Mieszkańcy Mosiny zostali oskarżeni przez Niemców o działalność przeciwko III Rzeszy i wywiezieni do obozów koncentracyjnych w Żabikowie, Auschwitz, Dachau i Mauthausen – pisze CBW.

Prof. Wiesław Theiss w publikacji „Sieroctwo wojenne polskich dzieci (1939-1945). Zarys problematyki” pisze, że wskutek eksterminacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej w Polsce życie straciło 2,025 mln dzieci, w tym 600 tys. dzieci żydowskich. Jak czytamy, 200 tys. dzieci wywieziono do Niemiec w celach germanizacyjnych. Do kraju wróciło jedynie 15 proc. z nich. W czasie okupacji 710 tys. małoletnich skierowano do prac fizycznych. Prof. Theiss podaje, że w wyniku II wojny światowej 1,5 mln polskich dzieci zostało sierotami, półsierotami i dziećmi opuszczonymi. To 22 proc. ówczesnego młodego pokolenia Polaków. Aż 320 tys. dzieci wymagało natychmiastowej opieki w specjalistycznych placówkach wychowawczych.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny 2024 obchodzimy we wtorek, 10 września. Uczczenie pamięci obywateli polskich w czasie II wojny światowej organizują lokalne samorządy.

Święto Wojska Polskiego w Krakowie 2024

Sedno Sprawy - Krzysztof Bosak 09.09.2024