Kot

i

Autor: Marko Blazevic, pexels.com

WIADOMOŚCI

Naukowcy UJ w służbie zwierzętom. Opracowali lek na koci katar

2024-08-07 15:29

Koci katar to choroba wirusowa, która może prowadzić do utraty wzroku, a nawet i zgonu zwierzęcia. Najczęściej zbiera śmiertelne żniwo wśród kotów żyjących w schroniskach i w hodowlach, które trudno od siebie odizolować. Do tej pory jej leczenie miało wyłącznie charakter objawowy. Dzięki naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego niebawem pojawi się na rynku lek, który będzie zwalczał bezpośrednio to groźne schorzenie.

Czym jest koci katar? To choroba śmiertelna

Uniwersytet ogłosił we wtorek, że wkrótce na rynku pojawi się produkt opracowany przez badaczy UJ, który pomoże w leczeniu kotów z wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych. Jak podała uczelnia, choroba wywołana przez kocie wirusy FHV-1 lub FCV jest bardzo powszechna i objawia się m.in. kaszlem, kichaniem, katarem, zaczerwienieniem oczu, gorączką oraz pojawieniem się ropnych wydzielin z nosa i oczu.

Koci katar jest uważany za jedną z częstszych przyczyn śmierci kotów w schroniskach oraz w hodowlach. Chociaż choroba jest powszechnie znana, a wirusowe czynniki etiologiczne dobrze opisane, to leczenie ma charakter objawowy i opiera się na antybiotykoterapii zapobiegającej wtórnym infekcjom bakteryjnym. Aktualnie nie jest stosowany w medycynie weterynaryjnej żaden środek działający bezpośrednio na FCV" - zaznaczono w komunikacie UJ.

Naukowcy UJ pochylili się nad kocią chorobą. Opracowali potrzebny lek

W komunikacie uczelnia przypomniała również, że w 2021 roku podpisana została umowa licencyjną z firmą Acatavir na rozwój produktu do zastosowania w medycynie weterynaryjnej w leczeniu oraz zapobieganiu kociego kataru. Założycielami spółki są naukowcy UJ - Aleksandra Synowiec i prof. Krzysztof Pyrć (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Maria Nowakowska i prof. Krzysztof Szczubiałka (Wydział Chemii). Prowadzone badania doprowadziły do identyfikacji związku, który jest zatwierdzony do stosowania nawet u ludzi - sulfonowanej pochodnej polistyrenu, który skutecznie zwalcza oba wirusy powodujące koci katar.

Jak przekazał prof. Pyrć, wspólnie z jedną z krakowskich klinik weterynaryjnych przeprowadzili oni badania terenowe na 26 kotach cierpiących z powodu ostrego i przewlekłego kociego kataru, które wykazały poprawę u dużej części zwierząt:

Poprawa obejmowała zarówno redukcję ilości wirusa, jak i objawów specyficznych dla kociego kataru. Co ważne, nie zaobserwowaliśmy żadnych działań niepożądanych. Nasza technologia będzie teraz rozwijana przez firmę Vet Planet i mamy nadzieję, że wkrótce wejdzie do obrotu - zapowiedział, cytowany w komunikacie uczelni.

Sklep "Nie tylko dla psa i kota" kończy działalność. Na miejscu pojawili się znani youtuberzy - Przemek Pro i Wujek Łuki

Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki